Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Belki de kırmızı reishi mantarının en büyük potansiyel tıbbi yararı, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirebilme yeteneğidir. Kırmızı Reishi Mantarı tüketimi bu nedenle belirli bir hastalığın tedavisi yerine koruyucu ve bağışıklık geliştirici olarak kabul edilir.

Kırmızı Reishi Mantarı, Royal Medical Society'nin "adaptogen" olarak adlandırdığı şeyin potansiyel bir örneği olarak güvenini kazanmaktadır - vücudun çeşitli streslere uyum sağlamasına yardımcı olduğu söylenen bir tedavi konseptidir; bu stresörler sıcaklık, travma, uyku yoksunluğu, toksinlere maruz kalma, radyasyon, enfeksiyon veya psikolojik stres olabilir. Adaptojenler gibi, kırmızı reishi mantarı da düzenli tüketimle hiçbir yan etkiye neden olmama özelliklerini paylaşıyor; çok çeşitli hastalıklarla mücadelede etkilidir ve yardımcı olarak organizma normal ve dengeli bir hale geri döner. Ayrıca, düzenli olarak kırmızı reishi mantarı tüketilmesi, bağışıklık sisteminin işleyişini önemli ölçüde artırabilir. Kırmızı Reishi Mantarı, immün modülatör olarak görev yapar - bağışıklık sistemini düzenler ve ince ayarlar. Bağışıklık sisteminin birincil sorumluluğu, vücuda giren virüsler, bakteri ve diğer mikroplar gibi patojenleri tespit etmektir. Normal koşullar altında, bozulmamış bir bağışıklık sistemi, bu organizmaların çoğunu herhangi bir hasara neden olmadan önce caydırma yeteneğine sahiptir. Bununla birlikte, eğer bağışıklık sistemi tehlikeye girerse, virüsler, bakteriler, parazitler ve mantarlar çoğalabilir ve hastalığa neden olabilir. Mevcut tedavinin temel dayanağı, antibiyotikler, anti-viral ajanlar ve anti-fungal ilaçlardır. Etkili olabilmelerine rağmen, her tedavi potansiyel bir yan etki taşır. Buna ek olarak, bu ilaçların tekrar tekrar kullanılması, mikropların mutasyona uğramasına ve direncin gelişmesine neden olabilir. Kırmızı Reishi Mantarı tüketirken bu sorunlar ortadan kalkar.

Kırmızı Reishi Mantarı, radyasyon ve kanser tedavisi için kemoterapi ile ilgili hoş olmayan yan etkilerle mücadele için yardımcı bir madde olarak kullanımını kabullenmeye başladı. Otantik kırmızı reishi mantarı ürünleri, hafızayı iyileştirmeye, gerginliği azaltmaya ve konsantrasyonu keskinleştirmeye yardımcı olan olağanüstü anti-stres özellikleri sergiledi.  Alzheimer hastalığı, demans ve diğer formları gibi başta yaşlıları etkileyen dejeneratif hastalıkların tedavisinde dikkat çekicidir.