Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Spirulina'nın Faydaları

Gölet pisliği gibi tadı olsa da, Spirulina bazı sağlık artırıcı niteliklere sahiptir:

1) Gezegendeki Besin Miktarı En Yoğun Olan Gıdadır.

Spirulina'daki protein ve vitaminlerin konsantrasyonu, onu “gezegendeki en besleyici gıdalar” olarak sınıflandırmaya yöneltmiştir. Gramaj olarak diğer yiyeceklere kıyasla, her bir gramı ancak kilolarca diğer besinlerden alabileceğiniz değerli maddeler içerir:

Protein: Tam bir yüksek kaliteli protein kaynağı olarak kabul edilir ve sıklıkla gram başına protein miktarı için yumurtalarla karşılaştırılır. Spirulina'daki protein oldukça kullanışlıdır ve% 50-61 arasında bir net protein kullanım oranına sahiptir.

B1 Vitamini: Ayrıca Thiamin olarak adlandırılır, bu vitamin yağ ve proteinlerin sindirimi için gereklidir. Genellikle artan enerji, göz sağlığı, beyin fonksiyonu ve sinir fonksiyonlarının iyileştirilmesi için alınır.

Demir: Spirulina vejeteryanlar için en sevilen yiyecek kaynağıdır çünkü demirin en iyi bitki kaynaklarından biridir. Et tüketenler için bile, sindirim sistemi üzerinde yumuşak bir şekilde emilebilen bir demir formuna sahiptir.

Kalsiyum: Spirulina ayrıca sütte kalsiyumun 26 katından fazla kalsiyum ile inanılmaz derecede yüksektir.

Ayrıca (1 çorba kaşığı başına) içerdiği gıdalar:

4 gram proteine karşılık sadece 20 kalori

%11 B1 vitamini

%15 B2 vitamini

%4 B3 vitamini

%11 demir

Spirulina ile beslenme faydaları

Spirulina, (Vikipedi'ye göre): B-1 (tiamin), B-2 (riboflavin), B-3 (nikotinamid), B-6 (piridoksin), B-9 vitaminleri içeren diğer besinlerin büyük bir kaynağıdır. (folik asit), C vitamini, D vitamini, A vitamini ve E vitamini içerir. Aynı zamanda potasyum, kalsiyum, krom, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum, sodyum ve çinko kaynağıdır. Spirulina yararlı ve biyoyararlanabilen birçok pigment içerir ”.

Önemli Not: Birçok iddianın aksine Spirulina, insanlar için iyi bir B12 vitamini kaynağı değildir. Bir B12 formunu içerirken, insanlarda emilemez veya etkili olmayan psödovitamin B12'dir.

2. Gamma Linolenic Asit (GLA) ve Omega-3'leri içerir

Spirulina Gamma Linolenic Asit içerir ve Omega-3sSpirulina, özellikle diğer kalite Omega-3 takviyeleri ile alındığında, anti-inflamatuar özellikleri için çok dikkat çeken esansiyel yağ asidi gamma linolenik asit (GLA) dahil olmak üzere% 65 protein ve amino asittir .

GLA'nın bir besin kaynağında bulunması zordur ve normal olarak vücut tarafından yaratılmalıdır. Spirulina, doğal bir GLA içeriğine sahip birkaç gıdadan biridir.

Spirulina'daki GLA'nın yararlarının, bu çalışmaların GLA kaynağı için bitkisel yağlar kullandığı ve bitkisel yağlardaki diğer enflamatuar bileşiklerin anti-enflamatuar kabiliyete müdahale edebileceğinden, çalışmaların nelerden daha fazla olduğunu sanıyorum.

GLA'nın yanı sıra Spirulina ayrıca Omega 3-, 6 ve 9'ları da içerir ve özellikle Omega-3'lerde yüksektir.

3. Kan Şekeri Dengesine Yardımcı Olabilir

Çalışmalar, spirulina'nın kan şekerinin dengelenmesinde özellikle yararlı olabileceğini ve hatta bazı durumlarda diyabet ilacı kadar etkili olabildiğini göstermektedir. Diğer çalışmalar, sadece kan şekerini düşürdüğünü değil, aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin uzun vadeli bir belirteci olan HbA1c'yi de düşürdüğünü göstermektedir.

4. Güçlü Antioksidanlar

Antioksidanlar hücrelerimizi hasara karşı koruyan güçlü maddelerdir. Onlarca yıllık araştırma sayesinde, çoğumuz doğal kaynaklardan yeterince antioksidan tüketmenin önemini biliyoruz ve spirulina mükemmel bir seçim.

 

Spirulinayı benzersiz yapan antioksidan güçlü bir anti-enflamatuar olan fikorosin olarak adlandırılır.

Bu Spirulina, bağımsız bir laboratuvar tarafından test edildi ve 24,000'den fazla ORAC (Oksijen Radikal Absorbans Kapasitesi) elde etti; bu, ORAC'ın yaban mersini skorunun 4 katıdır. ORAC skoru genellikle farklı gıdalardaki antioksidan yeteneği ve konsantrasyonu ölçmek için kullanılır.

5. Alerjileri olanlara yardımcı olabilir

Bazı araştırmalar, Spirulina'nın alerjisi ve alerjik reaksiyonları olan kişiler için faydalı olabileceğini öne sürmüştür.

Bu muhtemelen burun tıkanıklığına ve diğer sorunlara yol açan inflamasyonu azalttığı için olasıdır. Çalışmalarda, spirulina alan kişiler burun tıkanıklığı, kaşıntı ve hapşırmaların azaldığını fark ettiler.

6. Ağır Metallerin Kaldırılmasına Yardımcı olur

Spirulina vücutta ağır metallerle bağlanabilir ve bunları çıkarmaya yardımcı olur.

Klorofilde de son derece yüksektir, bu da toksinleri kandan arındırmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Aslında, bir çalışmada çinko takviyesi ile kombine 500 miligram spirulina günlük arsenik toksisitesini neredeyse yarıya indirmek için yeterli olduğunu bulduk!

Gelişmekte olan kanıtlar ayrıca, radyoaktif izotoplarla bağlandığını ve radyoaktivite maruziyeti veya radyasyon terapisi için yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

7. Kas ve Dayanıklılık Faydaları

Spirulinanın egzersiz sırasında yağ yakımını artırdığı bilinmektedir. Yüksek antioksidan içeriği, kas yorgunluğuna ve kas kazanamamaya neden olan egzersize bağlı oksidasyonun azaltılmasında faydalıdır.

Aslında çalışmalar şunu bulmuştur:

Artan dayanıklılık

 

Egzersizden kaynaklanan kas hasarlarında azalma