Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Her geçen gün Ganoderma alırsam, buna aşırı bağımlı olurmuyum?

Bu soru diğer gıda takviyeleri için de geçerlidir. Bazı insanlar, Ganoderma gibi diyet takviyesine fazla bağımlı olabileceklerine inanıyorlar. Ganoderma alımını durdurduklarında, orijinal durumlarına kıyasla daha kötü hissedebilirler. Bu doğru mu?

Cevap "Evet" ve "Hayır" dır. Almakta olduğunuz ürün türüne göre değişir.

Uyarıcı kafein
Örneğin kafein alın. Bu madde kahve, kola içecekleri ve enerji içeceklerinde bulunur. Kafein beyninizin aktivitesini uyarır. Bu sizi daha uyanık ve enerjik hale getirir. Bu iyi mi?

Evet tabi ki. İnsanlar, sürüş ya da yazma gibi zihinsel olarak zorlayıcı çalışmaları yapmak için daha fazla enerji hareketi ile dikkatli olmak ister. Bununla birlikte, kafein hakkında bilmeniz gereken bir şey var.

Araştırmacı iki kişinin beyin taramasını karşılaştırdı; bir tanesi düzenli kahve içiyor diğeri ise içmiyor. Nitekim kahve içeceği beyin aktivitesinde artış gösterdi. Diğer kişi sadece normal beyin aktivitesi gösterdi. Beyin aktifliği bir fincan kahveden sonra daha aktif olduğunu gösterdi.

Ardından, araştırmacı ağır bir kahve tiryakisini nadiren kahve içen biriyle karşılaştırdı. Bir fincan kahveden sonra, ağır kahve içici sadece normal beyin aktivitesi gösterdi. Nadiren kahve içen diğer kişi de benzer beyin aktivitesi gösterdi.

Burada neler oluyor? Ağır kahve içici için artmış bir beyin aktivitesi yok mu?


İşte başka eğlenceli bir sonuç.
Ağır kahve alkol kullanan kişi bütün gün boyunca kahve içmemiş olsaydı, beyin taraması, içki içmeyenlere kıyasla daha az aktivite gösterdi. Başka bir deyişle, ağır kahve içicisinin içki içmeyenin aynı uyanıklığını korumak için sadece kahve içmesi gerekir. Vücutları bir süre kafeinasyona alışmış gibi görünüyor ve daha tembel hale gelmişti.

Öyleyse uyanıklıklarını ve enerjilerini nasıl daha da artırıyorlar? Daha fazla kahve iç! Günde bir fincan daha kahve içiyorlar veya daha yoğun kahve içmeyi tercih ediyorlar. Ve bu yıkıcı döngü devam ediyor.

Bu deneylerden, kafeinin uzun vadede beyninizin zayıflamasına neden olan uyarıcı bir etkiye sahip olduğunu görebiliriz. Sonunda normal uyanıklığı korumak için kafeine ihtiyacınız olacak. Bu nedenle ağır kahve içicisi, her gün kahve içmeden düzgün bir şekilde konsantre olamıyor. Buna bağımlılar. Ve bu da diğer kafeinli içeceklerle olur.

Yani eğer kafein içeceğinden bahsediyorsanız, ana sorunun cevabı "Evet" olacaktır. Uzun vadeli tüketim aşırı bağımlılığınıza neden olur. Ve sen almazsan zayıflarsın.

Kafein gibi işleyen uyarıcı maddeler içeren diyet takviyeleri alıyorsanız, uzun vadeli etkilerine dikkat etmeniz gerekir. Örnekler, HGH (İnsan Growth Hormonu) gibi hormonları olan ve iştahınızı bastıran hapları zayıflatan takviyedir.


Besin sağlayıcısı
Ekmek ya da pilav gibi her gün yediğiniz gıdalara ne oldu? 10 yıldır ekmek yemeniz ve aniden yemeyi bırakmanız durumunda ne olacak?

Elbette ki hiçbir şey.

Karbonhidratlarınız için noodle gibi başka bir alternatif bulabilirsiniz. Ekmek ve pirinç yalnızca vücuda besin maddeleri sağlarlar. Vücudunuzun işlevlerini doğrudan etkilemez.

 

Peki Ganoderma, kafeinin uyarıcı etkisi ile yalnızca besin öğünde ekmek arasında duruyor mu?


Ganoderma bitkisi ortada duruyor
Ganoderma, vücudunuzun enerjisini uyarıcı olmayan bir şekilde geliştirir. Uzun süreli tüketim, vücudun organlarının bu bitki üzerinde herhangi bir aşırı bağımlılığına neden olmaz. Aniden almayı bıraktığınızda, vücudunuz yavaş yavaş normal işlevlerine ve enerjisine geri dönecektir.

Ganoderma aynı zamanda vücut sistemlerinizin dengelenmesine ve düzenlenmesine yardımcı olur. Bu yüzden ona 'adaptojen' deniyor.

Ganoderma'yı sabah alırsam, gün boyunca daha enerjik hissedeceğim. Ve eğer Ganoderma'yı uyurken alırsam, gece boyunca hala hâlâ uyuyabilirim. Bununla birlikte, kahve farklı etki gösterir.

Sabahları kahve içersem daha enerjik hissediyorum. Ama geceleri kahve içersem bütün gece boyunca iyi uyuyamadım!

Uyarıcı madde ve düzenleyici madde arasındaki fark budur. Ganoderma bile uykusuzluğunuzu artırabilir ve bir gece daha iyi uyumanızı sağlar. Kahve tüketimi uyukuyu artırabilir mi? Eminim değil

 

Dolayısıyla, eğer ana sorunun Ganoderma'ya değinmesi halinde, cevap "Hayır" dır. Ganoderma uyarıcı bir şekilde çalışır. Organlarınızın tembelleşmesine veya zayıflamasına neden olmaz. Bunun yerine, bu bitki vücut enerjisini arttırmaya ve vücut sistemlerinizi doğal olarak düzenlemeye yardımcı olur.