Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

ORAC birimlerinde tarif edilen kurutulmuş meyan kökü antioksidan değeri: 102.945 μ mol TE / 100g'dir.

Meyan kökünde ne kadar antioksidan var?

Ağırlık itibariyletaze yaban mersininden 20 kat fazladır!

Açıkça görülmek gerekirse, Twizzlers ya da Red Vines hakkında konuşmuyoruz. Meyankökü özü bile içermez. Aslında yakından bakarsanız, kelimenin ambalajında ​​herhangi bir yerde görünmediğini fark edeceksiniz. Bununla birlikte, gerçek meyan kökü (Glycyrrhiza glabra) şekerin siyah sürümlerinde bulunur. Batı ve Doğu tıbbında çok uzun bir süre, muhtemelen binlerce yıl boyunca rol oynamıştır.

Meyankökü nedir?

Meyankökü bitkisi, 1 ila 3 metre yükseklikte yetişen çok yıllık bir bitkidir. Güneş ışığından hoşlanır ve kuraklığa dayanıklı olduğundan, Amerika'daki birçok ev sahibi, bitişik çiçeklerin parlak renklerini vurgulamak için bu gümüşi yeşil çalıyı kullanır. Bir ürün olarak öncelikle Hindistan, Pakistan, Çin, Türkiye ve bir takım Orta Doğu ülkelerinde yetiştirilmektedir. Yiyecek ve tıbbi amaçla kullanılan bitkinin köküdür.

Günümüzde şekerleme aromaları ve belki de bir tütün katkı maddesi olarak bilinir, ancak bitkisel bir ilaç olarak meyan kökü ekstraktığının anti-viral, anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. İnsanlar, virüslerin ve mikropların ne olduğunu bile bilmeden önce, köklü özü kullanarak yapılan çay, soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarında bir çare olarak kullanıldı.

Neden en kötü antioksidan olabilir

Pek çok insan farkında olmayabilir ki çok fazla meyan kökü yiyebilirsiniz. Potasyumun kan dolaşımında eksikliği olan hipokaleminin yanı sıra artmış kreatin fosfokinazdan (CPK) kaynaklanan kas zayıflığının yan etkisi. 1991'den beri, Avrupa Birliği, glisirizin (veya glisirizik asit) olan etkin maddesinin günde en fazla 100 mg tüketiminin sınırlandırılmasını önerdi (1). Bu, kaliteli bir siyah meyan şekerlemesinin yaklaşık 3 gramına denk geliyor.

Meyan kökünden izole edilen flavonoidlerin antioksidan aktivitesi yüksek olduğundan ekstresi niş bir besleyici ürünüdür. Meyan kökü takviyeleri, adrenal yorgunluk için pazarlanmaktadır, çünkü glisyrrizin kortizol seviyelerini artırabilir. Her ne kadar doktorunuzun yönlendirmesi olmadan bu amaçla kullanmamanızı öneririz. Stres hormonu olarak da bilinirler, birçoğu kolayca saptanamayan, bir dizi sağlık problemi ortaya çıkabileceğinden, kesinlikle çok yüksek kortizol seviyeleri istemezsinizdir.

Olası tehlikeli yan etkiler göz önüne alındığında, bu bileşen eninde sonunda adrenal yorgunluk için bir meyan kökü ek maddesi olarak ya da antioksidan içerik için günlük yediğiniz kurutulmuş toz olarak, zaman zaman bir şekerleme tedavisi için en uygun seçenektir.

ORAC Kaynağı

Araştırma Destek, ABD Dışında Hükümet: Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi. Cilt 13, Sayı 1. NIH 2007