Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Kurutulmuş maydanoz baharatının ORAC birimlerinde tanımlanan antioksidan değeri: 73,670 μ mol TE / 100g dir.

Maydanoz oksalat, demir, potasyum, kalsiyum ve antioksidanlar açısından yüksek mi? Aşağıdakilerin hepsinin cevabı evet.

3.5 ons porsiyon, yaklaşık 100 mg oksalat içerir. Onu yeşil fasulye cinsinden 15 mg olarak karşılaştırın. Ancak inceltmeleri perspektif içinde tutarsanız, muhtemelen bir yemekte 3.5 ons maydanoz yemiyorsunuz demektir. Yeşil fasulye ile yapmak oldukça kolaydır.

Maydanozun 100 gramı günlük Önerilen alımın% 34'ü olan 6.1 miligram demir içeriyor. Aynı ağırlık, 554 mg potasyum (4,700 mg, 13 yaş için RDA'dır) ve 138 mg kalsiyum (orta yaşlı erişkinlerde RDA 1.000 mg) verecektir. Son olarak, fesleğen gibi pek çok ücretsiz baharatlarda olduğu gibi maydanozdaki antioksidan miktarı oldukça yüksektir.

Bahçe maydanozu, ılıman iklimlerde parlak yeşil, tüysüz, otsu bir bitkidir veya subtropikal ve tropik bölgelerde yıllık bir bitki türüdür.

Kök maydanoz, birçok çorba ve güveçte sebze olarak kullanılıp orta ve doğu Avrupa mutfaklarında çok yaygındır.

 

Maydanoz hamile kadınlar tarafından fazla tüketilmemelidir. Normal gıda miktarlarında güvenlidir, ancak büyük miktarlarda rahim ağzı etkisi olabilir. [Kaynak: Wikipedia]

ORAC Kaynağı

Beltsville İnsan Beslenme Araştırma Merkezi (BHNRC), Tarımsal Araştırma Servisi (ARS), ABD Tarım Bakanlığı (USDA) - Besin Verici Laboratuarı tarafından hazırlanan Seçilmiş Yiyeceklerin Salınım Oksijen Radikal Emilim Kapasitesi (ORAC) için USDA Veri Tabanı