Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

kizilcik_suyuKIZILCIK SUYU→ ANTİOKSİDAN O.R.A.C. DEĞERİ: 865

Meyvelerin sağlık açısından faydaları tartışmasız çok önemli bir yere sahiptir.Meyvelerin insan sağlığına olan katkısını tartışmaya gerek yok fakat meyve kadar tüketilen meyve sularının sağlığa ne gibi etkileri olduğunu bilmek gerekir.Meyve suyu içeriği ve insan sağlığına olan etkileri iyi bilinmeli ve bilinçli bir şekilde tüketilmelidir.

İşte meyve sularından kızılcık suyunun çok önemli faydaları...

Kızılcık Suyu Yararları

Kızılcık suyunun en çok bilinen yararı boşaltım sistemi sorunlarını çözmekteki etkisidir.

Bakteriyel enfeksiyonu tedavi ederek sorunların çözülmesini sağlar.

Kızılcık suyu, yüksek kolesterol ve kalp yetmezliği gibi sıkıntıları olan hastaların kalp sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

C vitamini yönünden de oldukça zengin olan kızılcık suyu, dişlerin çürümesini ve plak oluşumunu engeller. Kızılcığın içinde bulunan asitler bileşikler ise böbrek ve tümör oluşumunu önler.

Faydaları Saymakla Bitmez

"Beyninde bulunan epifiz bezi, hava karardıktan sonra melatonin adı verilen bir hormon salgılar.

Yaşam ritmimizi ve uykumuzu bu hormona borçluyuz.

Uyku beyni dinlendirir, güçlendirir, hücre yenilenmesini sağlar, bağışıklık sistemini, oksidasyonu onarır ve tüm yaşam kalitesini yükseltir.

Öte yandan önemli hormonların salgılanmasına yardımcı olur.

kizilcikBirçok bilim adamı melatonini en önemli anti-oksidan olarak tanımlarlar.

Melatonin takviyesi günümüzdeki temel anti aging tedavilerinden birisi olmuştur.

Bu hormonun doktor kontrolünde kullanımı, bağışıklık sistemini ve yaşam kalitesini etkili bir şekilde yükseltir. Melatonin ilaçlarının birçoğu kızılcıktan yapılır.

-Uyku sorunları olan kişilere, gece yatmadan önce bir bardak kızılcık suyu içilmesi tavsiye edilir.

Kızılcık kanın pıhtılaşmasını artırır. Çiğden hazırlanmış kızılcık suyu veya kaynatarak yapılan kızılcık şerbeti, kan pıhtılaşmasını düzenler.

-Kızılcık kabuğu ateş düşürücü ve güçlü bir ishal kesicidir.

-Özellikle bayanlar sık sık sistit ve idrar yolu enfeksiyonu geçirirler. Kızılcık bu sorunların tedavisine yardımcı olur. İdrar enfeksiyonlarının çoğuna e-coli adı verilen bir bakteri neden olur. Kızılcıkta bulunan benzoik asit bakterilerin çoğalmasını engeller ve vücudumuzdan atılmasını kolaylaştırır. Kızılcık suyu, şerbeti veya kompostosu idrarımızdaki asit miktarını arttırır. Böylece böbrek taşlarının tedavisinde kullanılır. Bu arada idrardaki ağır kokuları da giderir."