Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Karahindiba Kökü, Kurutulmuş

ORAC Değeri:

15,200

μ mol TE / 100g.

Kurutulmuş karahindiba kökünün antioksidan değeri ORAC birimlerinde şöyle: 15,200 μ mol TE / 100g.

 

Yaygın karahindiba (Taraxacum officinale), bakıma muhtaç bir çim olan herkes tarafından sıkıntı olarak değerlendirilir. Ancak bu istenmeyen çiçek, yeşil çimenlerin sizin için yapabileceği her şeyden çok daha yararlı olabilir.

Bu bitkinin gövdesini hiç açmadıysanız, sızan lekeli sümüğünün farkındasınızdır. Kök bu maddenin birçoğuna, ama daha fazlasına sahiptir. Elinize girmek eğlenceli olmayabilir, ancak yararlı bileşikler olan taraxacin, inulin ve levulin içerir. Bu acı bileşikler benzersiz tıbbi özelliklere sahiptir. Karahindiba kökünde ne kadar antioksidan, yabani yaban mersini, chia tohumları ve spirulina gibi süperfomlardan sonra arananların sayısından daha yüksektir.

Tüketim için, birçoğu düşük sıcaklıkta kök salar, yumuşatır ve kafeinsiz bir kahve olarak tadını çıkarır. Japonya'da bir çay tarifi olarak kullanılır.

Antioksidanların iyi bir kaynağı olmasına rağmen, ortaya çıkabilecek birkaç yan etkiyi akılda tutmak önemlidir. Birincisi, bazıları alerjik bir reaksiyon yaşarlar; cildin deri iltihabı İkincisi, yüksek potasyum içeriğinden dolayı, bazı insanlarda hiperkalemi (çok fazla potasyum) meydana gelebilir.

ORAC Kaynağı

Araştırma Destek, ABD Dışında Hükümet: Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi. Cilt 13, Sayı 1. NIH 2007