Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Oksijen

Oksijen hayat kalabilmek için en elzem maddedir. Havada göreceli olarak dengeli halde bulunmakta, ancak vücudun içine çok fazla miktarda alındığında, aktif hale gelebilmekte, sahip olduğu dengeyi yitirmekte ve sağlıklı hücre molekülleri de dahil olmak üzere kendini her türlü biyolojik moleküle bağlama eğilimi göstermektedir. Bu serbest radikallerin kimyasal aktivitesi, eşlenmemiş elektronların bir yada daha fazla çiftine bağlı bulunmaktadır.

serbest_radikal

Normalde soluduğumuz oksijenin yaklaşık % 2 si aktif oksijen haline gelmekte, ve bu miktar aerobik egzersizi yaparken yaklaşık % 20 seviyelerine yükselmektedir.

Eşlenmemiş elektronları bulunan kimi serbest radikaller dengede / sabit bulunmamakta olup, diğer hücrelerden elektron çalma kabiliyetine sahip olduklarını gösteren, yüksek bir oksidasyon potansiyeli bulundurmaktadırlar .

Bu kimyasal mekanizma, yaraların yada tıbbi aletlerin sterilize edilmesi amacıyla kulanılabilmekte olan hidrojen peroksit yada ozon gibi mikrop öldürücü maddelerde ( dezenfektan ) oldukça kullanışlıdır.

Vücudun içerisinde bulunan bu serbest radikaller, bakterilere, virüslere ve diğer atık maddelere saldırma ve bunları ortadan kaldırma kabiliyetine sahip olmaları sebebiyle büyük yararlar sağlamaktadırlar.

Joomla SEF URLs by Artio