Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Serbest radikal nedir ? Serbest radikaller, genellikle bir elektronunu kaybetmiş bir oksijen atomu içeren moleküllerdir. Bu durum onları kararsız (reaktif) bir hale getirir. Komşu moleküllerin elektronlarına hırslı bir şekilde göz dikmeye başlarlar. Elektron çalmak suretiyle bedende faaliyet gösteren teröristler haline gelebilirler. DNA'ya hücum edebilirler ve fonksiyon bozukluğu, mutasyon ve kansere yol açarlar. Enzimlere ve proteinlere saldırarak normal hücresel faaliyetleri bozabilirler. Kan damarlarımızı döşeyen hücrelerin zarlarında meydana gelen bu tür bir tahribat, atardamarların sertleşmesine, kalınlaşmasına ve nihayet kalp krizi ve felçlere yol açabilir. Serbest radikallerin kollejendeki proteine saldırması, protein molekülleri arasında çapraz bağlar oluşmasına ve dokularda sertliklere neden olur.

serbest_radikaller

Serbest Radikallerin Nedenleri - Serbest Radikal Oluşumu

Bedendeki serbest radikal üretimi, sürekli ve kaçınılmaz bir şeydir. Bunun temel nedenleri şunlardır :

ENERJİ ÜRETİMİ

enerji_uretimiHer hücredeki enerji üretimi sonunda toksik atık olarak oksi radikal ve ROT üretilir. Oksijen, bedenin yakıtı olarak rol oynayan glikoz moleküllerini yakmak için kullanılır. Bu enerji açığa çıkartma operasyonunda oksi radikaller, yıkıcı yan ürünler olarak bir tarafa atılırlar. Doymak bilmez bir elektron açlığı içinde olan oksijenin, bedendeki üretim süreçlerine sürekli olarak oksi radikal ve ROT üretmeden yayılmasını sağlamanın yolu yoktur.

Hücreler karmaşık bir yapıya, işleve ve bir dizi metebolik sürece sahiptir. Bunların her birisi farklı radikaller üretebilir. Bu nedenle, tek bir hücre bile çok çeşitli serbest radikaller üretebilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Beden en tehikeli serbest radikallerin tahrip edici güçlerini bağışıklık sistemi ve enflamatuvar reaksiyonlarda kullanmabagisiklik_sistemi yönünde hareket ederler. Bu sistemde yer alan belirli hücreler, bakterileri ve virüsleri içlerine alırlar, daha sonra da kan dolaşımından aldıkları oksijen moleküllerinden elektron ayırmak suretiyle meydana getirdikleri oksi radikal ve ROT seli ile işgalcileri toksik bir bombardımana tabi tutarlar. Toksik oksijen türlerinin saldırgan bir biçimde kullanılması, bedeni enfeksiyon yapan organizmalara karşı korumada etkileyici bir biçimde başarılı olur.

Görüldüğü gibi serbest radikaller tamamen de kötü değildirler. Ancak ne yazık ki bu süreç kontrolden çıkabilir ve aşırı miktarda serbest radikal üretilmesine yol açan tahrip edici bir zincirleme reaksiyon yaratabilir .Bu da bedende tahribata neden olur.

ÇEVRE KİRLİLİĞİ VE DIŞ KAYNAKLI DİĞER MADDELER

cevre_kirliligiModern yaşamda, bedende serbest radikallerin oluşmasına neden olan dış kaynaklı maddelere sürekli olarak maruz kalırız. Satın aldığımız besinler zirai kimyasal maddeler içermekte olup bunların alımı yan ürün olarak serbest radikallerin üretilmesine yol açmaktadır. Aynı şey doktorlar tarafından yazılan birçok ilaç içinde geçerlidir. İşlenmiş besinler genellikle yüksek düzeyde lipit peroksit içerirler . Lipit peroksitler, kalp-damar sistemini tahrip eden serbest radikallerin oluşumuna yol açarlar. Sigara dumanı serbest radikal yoğunluklarının yükselmesine yol açar. Alkol özellikle güçlü bir serbest radikal kaynağıdır. Ayrıca ,tüm elektromanyetik radyasyon türleri de (buna güneş ışınlarıda dahildir) serbest radikal oluşumuna yol açabilir. Cilde gelen güneş ışınları serbest radikallerin üretilmesine yol açar. Bu da cildi yaşlandırır, kırışma ve kabalaşma gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Eğer çok yoğun ve uzun süreli bir şekilde güneşe maruz kalınacak olursa cilt kanseri bile oluşabilir.

STRES

stresModern yaşamın getirdiği koşullar stres düzeyinin yükselmesine yol açıyor. Bedenin strese karşı verdiği yanıtın sonucu olarak çok fazla miktarda serbest radikal üretilir. Bu durum bedenin enerji üretim sistemini aşırı çalışmaya zorlar ve toksik atık olan serbest radikallerin sayısını artırır. Dahası, bedendeki stres reaksiyonunu düzenleyen hormonların bizzat kendileri (kortizol ve katekolaminler) son derece tahrip edici serbest radikallere dönüşürler.

 

SERBEST RADİKALLERE KARŞI SAVUNMA MEKANİZMALARI

enzimlerENZİMLER : Bedendeki her hücre kendi 'bomba timini' yani anti-oksidan enzimlerini oluşturur. Bunların görevi ROT ve oksi radikalleri etkisiz hale getirmektir. Örneğin en yıkıcı serbest radikallerden birisi süperoksittir. En kapsamlı şekilde incelenmiş  olan ve süperoksit dismutaz (SOD) olarak bilinen savunma enzimi süperoksit moleküllerini dizginler ve onları daha az reaktif bir forma dönüştürür.

BESİN MADDELERİ : Beden oksi radikallerin elektron açlığını tatmin etmek için bir çok standart vitamin ve diğer besleyici unsurlar kullanır. Bunlar arasında C ve E vitaminleri, beta-karoten, bioflavinoidler gibi unsurlar bulunur. Serbest radikal araştırmacılarının bir çoğu,serbest radikallerin etkili bir biçimde bastırılabilmesi için tüm bu serbest radikal karşıtı besleyici unsurların genel düzeylerinin, beslenme uzmanlarının bugüne kadar düşündüklerinden çok daha yüksek olması gerektiği kanısındadırlar.

ÖZ-ONARIM : Beden, oksi radikallerin doğrudan ataklarına karşı kullandığı enzimler ve besin maddelerinin yanı sıra, hücrenin zarar görmüş yapı taşlarını hızlı ve kapsamlı bir şekilde onaran ve/veya değiştiren bir sisteme de sahiptir. Örneğin DNA ve diğer nükleik asitlerde meydana gelen harabiyeti onaran sistem, çok hassas ve verimlidir. Burada, önce zarar görmüş olan yeri bulan, daha sonra bozulmuş parçaları ayırıp yerlerine doğru moleküler dizilimleri yerleştiren ve ardından sarmalı yeniden kapatan farklı spesifik enzimler söz konusudur.

Hücrenin her yönü benzer şekilde dikkate alınır. Örneğin, hücredeki protein yapılarının büyük bir kısmı, birkaç günde bir yenilenir. Temizleyici enzimler, kullanılmış ve harap olmuş proteinleri yıkar ve açığa çıkan parçalar hücre tarafından yeniden kullanılır.

GANODERMA LUCIDUM : Ganoderma lucidum içerisindeki aktif bileşenler serbest radikallere karşı tam bir koruyucu etki gösterir. Hindistan Tamil Nadu PSG teknoloji Koleji Biyoteknoloji bölümünden araştırmacılar  Rani P1, Lal MR1, Maheshwari U1, Krishnan S1 talaş ortamında yetiştirdikleri ganoderma lucidum bitkisinin serbest radikallere karşı koruyucu kapasitelerini makalelerinde özetlemişlerdir.

Joomla SEF URLs by Artio