Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Özellikle erken teşhis edilen kanserler, tedavi edilebilir ve yıllarca kontrol altında tutulabilirler. Barsak, meme, mide, prostat, rahim, cilt ve diğer kanserlere yakalanmış birçok insan normal yaşamlarına devam edebilir.

Kanserin tedavisi için 3 temel tıbbi yöntem vardır. Bunlar cerrahi, radyasyon tedavisi ve kemoterapidir.

cerrahi_tedaviCerrahi Tedavi 
          Tümörün tamamının çıkarılması, vücuda yayılmadığı vakalarda en iyi tedavidir. Ameliyatla alınmayan bir kaç hücrenin bile yeni tümör oluşturabilmesi nedeni ile, cerrahi yöntemlerde tümörle birlikte bir kısım normal dokunun da alınması gerekir.

           Cerrahi yöntemle tümörün bir kısmı alınamadı ise radyoterapi veya kemoterapi ile kalan kanser hücreleri ortadan kaldırılmaya çalışılır. Radyoterapi ve kemoterapi kanserli hücrelerin yanında normal hücreleri de etkilediği için, bu tedaviler sınırlı dozlarda uygulanmaktadır.

İlaç Tedavisi (Kemoterapi)

Kemoterapi kanserli hücreleri yok eden ilaçlarla yapılan bir tedavidir. Bunlara genellikle anti kanser ilaçlarıkemoterapi denir.Normal hücreler kontrollü olarak büyür ve ölürler.Kanser oluştuğu zaman vücutta normal olmayan hücreler bölünmeye devam eder ve kontrolsüz olarak yeni hücreler oluştururlar.

           Bu ilaçlar kanser hücrelerini yok ederek büyümelerini ve çoğalmalarını durdururlar. Bu uygulama sırasında sağlıklı hücreler de bu ilaçlardan zarar görebilir. Fakat bu sağlıklı hücreler genellikle kemoterapiden sonra kendilerini yenilerler.

Radyasyon Tedavisi (Radyoterapi)

           radyoterapiRadyasyon tedavisi ameliyatın uygun olmadığı veya cerrahın tümörü tamamen alamadığı durumlarda bir seçenek olabilir. Kanserin bölgesel olduğu ve hücrelerin radyasyona hassas olduğu durumlarda radyasyon tedavisi ilk seçenek olmalıdır. Yüksek enerjili radyasyon ışınları kanser hücrelerini yok eder ya da büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyecek şekilde zarar verir. Eksternal (Dışarıdan) radyasyon genellikle ayaktan tedavi edilen hastalarda haftada 5 kez uygulanır. İnternal (İçeriden) radyasyon tedavisinde radyoaktif kaynakların yerleştirilmesi için cerrahi müdahale gerekir. Yerleştirmeler kalıcı olabilir veya bir süre sonra alınabilir.

İmmünoterapi

            Kanserin tedavisinde son zamanlarda kullanılan bir yaklaşımdır. Bu tedavi, kanserle savaşmak ve/veya kanserinimmunoterapi yan etkilerinden korunmak için vücudun bağışıklık sisteminin kullanılmasıdır. Hastalara ait tümör hücreleri etkisiz hale getirilir ve laboratuvar hayvanlarına enjekte edilir. Bu hücreler kansere karşı belirli antikorların üretimini canlandırırlar. Bu antikorlar daha sonra hayvanlardan alınarak hastalara enjekte edilir.
            Biyolojik Terapi de yeni bir tedavi şeklidir. Biyolojik tedavide vücudun savunma sistemini kuvvetlendirmek için birtakım doğal maddelerden ve çeşitli uyarıcılardan yararlanılır.

Joomla SEF URLs by Artio