Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

"Check up", kanser gibi başlangıçta belirti vermeyen hastalıkların erken tanısı için en etkili yöntemdir. Kontrol amacıyla yapılan fizik muayenenin odaklandığı yer, yaşa, cinsiyete ve risk faktörlerine göre değişir. Doktorunuz, klinik belirti ve risk faktörlerinize göre bir muayene yapacaktır. Doktorunuza hala sağlıklı iken gidin…

Genel kontrol sırasında doktorunuz, potansiyel hastalık bölgelerini tahmin için özgeçmişinizle ilgili sorular soracaktır. Hiçbir şeyi gizlemeyin. Her soruyu dikkatlice düşünün, evet yanıtı verdiğiniz her soruyu da tartışın.Dikkatli ve tam bir fizik muayene son derece önemlidir.

Lenf bezlerinin muayenesi (boyunda, koltuk altında ve kasıkta) rektal muayene ve kadınlarda jinekolojik muayene yapılmadan tam bir fizik muayene yapılmış sayılmaz.

            Fizik muayenenin ardından idrar kontrolü, gizli kanamanın tespiti için dışkının mikroskobik incelemesi ve kan testi yapılmalıdır.

            Kanserin erken teşhisi için değişen aralıklarla bazı testler rutin olarak yapılmalıdır. Bu süre her hastada aynı değildir. Daha çok yaşa, cinsiyete ve kanser tipine göre değişir. Genellikle üst gastrointestinal bölgede (mide-yemek borusu) baryumlu grafi sıklıkla kullanılsa da, şüpheli bir bulgu olduğu zaman ileri teknikler denenmelidir (endoskopi gibi).

bilgisayarli_tomografiBilgisayarlı Tomografi, bilgisayar yardımı ile dokunun farklı seviye ve kesitlerde incelenmesine yarayan özel bir görüntüleme yöntemidir. Bu işlem göğüs ve karın bölgeleri gibi vücudun belirli bölgelerinin detaylı analizi için kullanılmaktadır.

Endoskopi sayesinde vücudun iç bölgeleri, ucunda ışık ve bir mercek sistemi bulunan ince bir tüp aracılığıyla görüntülenebilirler. Bu muayeneler çalışılan bölgenin adı ile anılır; ( kolonoskopi barsağı, gastroskopi mideyi, bronkoskopi solunum sistemini inceler). Bu yöntemlerle dokulara direk olarak bakabilmek, şüpheli bölgeden bir parça almak ve analiz için laboratuvara göndermek mümkündür. Patolog hücreleri boyayarak mikroskop altında inceler ve kanserli olup olmadıklarını tespit eder.

Radyonükleer Tarama, hastaya ağızdan veya damardan radyoaktif madde verilerek yapılır. Tarayıcı, değerlendirilecek bölgenin veya organın radyoaktivite seviyesini ölçer, kağıt ve film üzerine resmini basar. Radyonükleer tarama normal hücrelerden farklı özelliğe sahip kanser hücrelerinin radyoaktif maddeyi tutması prensibine dayanarak, hedef dokudaki anormallikleri ortaya çıkarır.

ultrasonUltrasonografi, fiziksel muayenede tespit edilen şüpheli bir bulgunun aydınlatılması amacıyla gerçekleştirilen tanısal bir yöntemdir. İnsanlar tarafından duyulamayan yüksek frekanslı ses dalgaları direkt olarak şüpheli bölgeye iletilir, bu dalgaların yansımaları(eko) sonogram adı verilen cihaz aracılığı ile monitörde görülebilen ve kayıt amaçlı olarak kağıda da basılabilen görüntüler üretirler. Ultrasonografi özellikle karın bölgesindeki kanserlerin tanısında yardımcıdır. (örn: pankreas, safra kesesi veya karaciğer).

Manyetik Rezonans (MR), bilgisayar yardımıyla, yüksek manyetik alan kullanılarak vücudun değişik bölgelerinin detaylı olarak görüntülenmesini sağlayan tetkikdir. Radyasyon içermemektedir, elde edilen bilgi monitöre aktarılır ve daha sonra özel filmlere basılır. Endoskopi hariç, MR kanser hakkında yukarıda anlatılan tüm diğer tanısal işlemlerden daha fazla bilgi verir.

Joomla SEF URLs by Artio