Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Ultraviole radyasyon; güneş, solaryum deride hasar oluşturarak cilt kanserine neden olabilir, bu yüzden 11:00 ve 15:00 arasında direk güneş ışığından uzak durulmalıdır. Bu saatler arasında güneşe maruz kalınacaksa, koruyucu kıyafetler giyilmeli ve açık yerlere en az 15 faktörlü kremler sürülmelidir.

İyonize Radyasyon, röntgen ışını, U.V. ışını ve enerjisi hücrelere ve kromozomlara zarar verir. 1945’de Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarından sonra, hayatta kalan insanlardaki yüksek lösemi oranı, radyoaktivitenin kanser riskini arttırdığının kanıtıdır.

1986’da Ukrayna’da gerçekleşen Çernobil nükleer santral kazası yüksek oranda radyoaktivite, özellikle radyoaktif iyot, stronsiyum ve sezyumu atmosfere yaymıştır. Radyasyona bağlı hastalıklardaki artış bugün bile tırmanmaya devam etmektedir. Çocuklar, özellikle tiroid kanserine neden olan radyoaktif iyottan dolayı yüksek risk taşımaktadırlar; Ukrayna’da çocuklar arasında tiroid kanseri, nükleer kaza öncesine oranla 10 kat daha fazladır.

Joomla SEF URLs by Artio