Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Astaxanthin Takviyeler

ORAC Değeri:

2822200

μ mol TE / 100g.

ORAC birimlerinde tanımlanan astaksanttin takviyelerinin antioksidan değeri: 2,822,200 μ mol TE / 100g'dir.

Astaxanthinin antioksidan aktivitesi ne kadardır? In vitro ROS temizleme kapasitesini görmezden gelmek zor. Laboratuar testlerine göre C vitamininin antioksidan gücünün 6.000 katına, CoQ10'un 800 katına ve vitamin E'nin 550 katına sahip olduğu gösterilmiştir (1). İnsan vücudundaki antioksidan aktivitenin ölçülmesi mümkün olmadığından, herhangi bir antioksidanla olduğu gibi kimse test tüpünün dışında hangi etkiye sahip olduğunu kesin olarak söyleyemez.

Saf astaksantinin ORAC değeri nedir? Birçok çevrimiçi kaynağın nereden geldiklerine dair herhangi bir referans almadan numaraları talep ettiğini gördüğümüz için dikkatli olun. Veya öyle yapar, ancak 1 gram değer verir ve sonra örneğin 100 gram yaban mersini için ORAC ile karşılaştırır. Süper gıdada bir ORAC değeri yayınlamak için, hakiki test raporunu ve / veya literatürü akran tarafından gözden geçirilmiş bir bilimsel günlüğe kapsamlı bir şekilde belgeleri görmeyi gerektirir. Bu bileşik durumunda doğrudan Japon şirket Fuji'nin bir bölümü olan AstaReal, Inc.'e ulaştık. Bunlar, dünyanın en büyük doğal astaksantin üreticisi ve Brunswick Laboratuarları'ndan Gerçek Analiz Sertifikası sağlamışlardır. Ürünlerinin ORAC'ı yansıtıldı.

Bu ORAC'ın yaklaşık 100 gramlık değeri yansıttığını unutmamak önemlidir, bu yaklaşık 3.5 onstur. Açıkçası, birkaç kapsül dozajının hafif bir kısmı tartılacaktı. Bir porsiyonda 3,5 inç (veya daha fazla) porsiyon yiyebileceğiniz gıdaların ORAC değerleriyle karşılaştırıldığında unutmayın.

Besin kaynakları ile ilgili potansiyel problemler

Popüler inancın aksine, balıklar ve diğer deniz ürünleri kendileri astaksantin üretmez. Daha ziyade, bu phytonutrientleri, yediği belirli mikroalga türlerinden (veya daha küçük balık ve deniz canlılarından, bu mikroalgleri yiyenlerden) elde eder. Balıkların EPA ve DHA'yı nasıl elde ettiklerine benzer, çünkü bunlar da üretmedikleri besin maddeleridir. Tüm omega 3 EPA ve DHA'nın orijinal kaynağı, alglerden kaynaklandığı için vegandır.

Bununla birlikte, EPA ve DHA'nın aksine, astaksantin, doğada çok daha seyrek bir olaydır. Çok az doğal astaksantin gıda kaynakları var. Birçok ek gıda üreticinin doz olarak önerdiği günde 12 mg almak için doğanın en güçlü kaynağından yaklaşık 4 porsiyon tüketmeniz gerekir; vahşi sockeye somon.

Bununla birlikte, o kadar çok somon balığı yemek, potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Çiftlikte veya vahşi yakalandığında pek çok uzman ve hükümet organı, hamile kadınların potansiyel ağır metal içerikleri nedeniyle haftada 6 gramdan daha fazla somon yememesi gerektiğini söylüyorlar (2). Bu, haftada yaklaşık 6.4 mg astaksantin sağlayacaktır.

Balık, ağır metallerin böylesine sorunlu bir kaynağı olmasının nedeni, laymanın şartlarına göre, bir balık yediğinizde ömrü boyunca yediği tüm balıkları da yiyorsunuzdur. Çünkü cıva bir kere cesedin içerisine girdiğinde - ister balık isterse insan olsun - kovulması gereken bir toksin yerine yararlı bir bileşik olarak tanımlar. Bu nedenle civa zehirlenmesi çok problemlidir.

Bir ek gıda seçme

Spesifik markaları Süper gıda üzerindeki diğer markalara tanıtmamayı tercih ediyoruz ancak gerçek şu ki, etkinlik ve güvenlik endişeleri olan bazı besinler ve ürünler için önerilerde bulunmak zorundayız.

Astaxanthin durumunda bugün hem doğal hem de yapay formlar satılıyor. Maalesef, ek pazarlamacılar her zaman etiketinizde ne elde ettiğinizi tam olarak açıklamazlar ve bunlar arasında büyük bir fark vardır.

Doğal form doğrudan Haematococcus pluvialis mikroalg türlerinden kaynaklanmaktadır. Bazen açık hava havuzlarında yetiştirilen veya doğrudan okyanustan hasat edilen spirulina'nın aksine, doğal astaksantinin en büyük üreticileri, iklim kontrollü tanklarda yosunları yetiştirirler ve güvenlik, saflık ve tutarlılık sağlamak için diğer sofistike işlemleri kullanırlar.

Sentetik, en azından kısmen petrol bazlı kimyasallardan türetilebilir. Petrokimyasallardan elde edilen her şey kötü değil, ancak astaksantin söz konusu olduğunda araştırma daha da kötü olduğunu gösteriyor: "Creighton Üniversitesi ve Brunswick Laboratuarlarında yapılan in vitro araştırmalar, N-AX'in, singlet oksijende 50 kattan daha güçlü olduğunu gösterdi söndürme ve serbest radikal eliminasyonunda yaklaşık 20 kat daha güçlüdür. " (3) Yapay astaksantini takviyede bulamazsınız, çünkü balıklara parlak kırmızı renk vermek için eklenir. Yediğimiz birçok somon kaynağında diyetlerinde bu bitkisel besin maddesi üreten mikroalgler bile yoktur ve bu nedenle bazıları doğal olarak içermez.

Güvenlik hususları

Nörotoksin beta-metilamino-L-alanin veya BMAA, diğer deniz siyanobakterileri türleri tarafından üretildiği için, daha az etkinlik en kötü şey olmayabilir. Bazı spirulina takviyeleri bu bulaşma nedeniyle BMAA için pozitif çıktı.

Okyanus türevi astaksantin markaları için yapılan benzer testlerden habersiz ya da bu endişe halk tarafından gündeme getirilmiş olsa bile (en azından henüz değil). Dolayısıyla, açıkça belirtmek gerekirse, pazardaki tedarikçi / marka bulaşmış olduğuna dair bir kanıtımız yok. Dikkatli tarafa yönelmekle birlikte, sıkı emniyet protokolleri uygulanmazsa, bu sebeple astaksantin üretiminde yabani hasat edilmiş mikroalglerin kullanılmasına ilişkin endişelerimiz vardır.

Astaxanthin takviyelerinin Çinli üreticileri var ve saflık ve emniyet sağlamak için üretim yöntemleri ve önlemleri konusunda az bilgi sahibiyiz. İyi standartlara sahip olduklarını söylemek değil, ancak faaliyetlerinin nasıl yürüdüğünü bilmeden üretim yöntemlerini değerlendirdiğimiz ve güvendiğimiz doğal astaksantin tedarikçileri ile sopa etmeyi tercih ediyoruz:

- Fuji Sağlık Bilimi: AstaReal (ORAC değeri yukarıda yansır)

- Cyanotech: Nutrex Hawaii, BioAstin, MD Formülleri

- Algatech: AstaPure

Çoğunlukla kendi markalı Nutrex Hawaii ve BioAstin ürünlerini satmaya odaklanan Cyanotech hariç olmak üzere diğer ikisi, bileşenlerini şirketleri desteklemek için satmaya odaklanır ve bu ürünler kendi ürünlerinde kullanır. Kullandığınız markanın AstaReal veya AstaPure içerdiğini öğrenmek için, şişenin etiketinde belirtilmelidir. Tekrar etmek gerekirse, diğer tedarikçilerin herhangi bir şekilde kalitesiz olduğunu söylemiyoruz, aksine onları incelemedik ve bu nedenle standartlarını kanıtlayamıyoruz.

Joomla SEF URLs by Artio