Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

VİTİLİGO ve GANODERMA LUCIDUM

 

Aynı zamanda bitki uzmanı olan tıp doktoru Richard Whelan'dan bir makale

Mesleğe girdiğim ilk zamanlarda vitiligo etkilerinin yıkıcı yönü ile karşılaştım(yüzü ve eli oldukça kötü durumda olan genç bir kadın hasta). Tıbbi literatürde yer alan her şeye dikkatli bir şekilde kulak vermenizi tavsiye ederim..

Bazı zamanlar, bazı nedenlerden dolayı, bağışıklık sistemi cilt hücrelerini (melanositler) üreten belirli az sayıdaki vücudun ürettiği pigmentine karşı silah alır ve herhangi bir renk üretmeyi bırakır; peki niçin?

Vitiligo ile ilgili kendi deneyimimden ve diğer pek çok karmaşık sağlık probleminden çıkarabildiğim şey, bir kişiye sormanız gereken en yararlı ve önemli sorulardan biri 'ilk hastalandığınız zaman hayatınızda neler olmuştu?' sorusudur.

Her zaman değil, fakat sıklıkla bu sorunun cevabı, sorunun özünde ne tür konular olduğunu ve herkesin sezgisel olarak anladığı gibi, bir problemin nedenini anlayabiliyorsanız, o zaman size onu iyileştirmenin yolu kendiliğinden gelecektir.

Vitiligo ile tüm deneyimlerim dört ana nedeni tekrar tekrar ortaya çıkmış bir kalıp olarak görüyorum ve bu nedenlerden biri olabileceği gibi birden fazla da olabilme ihtimali olup baskın bir neden birincil dikkat gerektirir. Bu nedenler,

1) Aşırı aktif bağışıklık
2) Depresif bağışıklık
3) Hormonal dengesizlik
4) Stres ve gerginlik

 

Aşırı aktif bağışıklık

Açıklamasını 'oto-bağışıklık' koşulu olarak verdiği halde, bazı insanlarda vitiligo gelişiminden önceki belirgin bir modelin, genellikle birkaç yıldır aşırı aktif bir bağışıklık sistemine sahip olduğunun klasik işaretlerini içerdiği şaşırtıcı değildir. Bunlar, tipik olarak diğerlerinden daha az soğuk algınlığı ve grip geçirmiş ancak bağışıklık 'ordu' kimin arkadaşı ve düşmanı olduğuna dair yanlış fikir alabilen kişilerdir. Örneğin, egzema veya astım gibi alerjiler ya da tekrarlayan kötü saman nezlesi veya tiroid hastalığı olarak yetişkinlikte bu tür rahatsızlıklar gibi çocukluk geçmişi olabilir.

Bunlar aşırı aktif bir bağışıklığın vitiligo için kilit bir sürücü olabileceğini düşündüren işaretçilerin türüdür ve bu durumda en yararlı yaklaşım Reishi mantar özütünün (burada daha fazlası hakkında) yanı sıra özellikle tanı konmamış gıda intoleranslarını ortadan kaldırarak alerjinin 'kovasını' boşaltmanın yollarını bulun.

Açıkçası, ben onları şahsen görmeden birisine tavsiye edemem, ancak vitiligonun sürücüsü olarak aşırı aktif bir bağışıklık görürsem bağışıklık sisteminin tolera edilmesine yardımcı olmak için hastamdan terleme terapisi (örneğin bir ay boyunca haftada bir kez) isteyebilirim.

 

Depresif bağışıklık

Bağışıklık sistemi ile vitiligo arasındaki bağa eşit derecede alakalı olan bağışıklık, aşırı aktif olmaktan ziyade, günlük zorlukları ile iyi bir şekilde ilgilenmeme noktasına gelinceye kadar zayıflamış ve sonunda bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olan bir bağışıklık ortaya çıkar; aynı yer; Düşmana değil de (mikroplar, virüsler, toksinler vb.) dost olan (melanosit cilt hücreleri)

Düşük bağışıklığın vitiligonun gelişmesindeki en önemli faktör olduğu, tekrarlayan enfeksiyonlara yakalanma gibi yalın işaretlerle anlaşılabilir; Yaraların normalden çok daha uzun sürede iyileşmesi bağışıklık sisteminin zayıf olduğuna dair bir işaret verebilir.

Hormonal dengesizlik:

Vitiligonun tarihine baktığımız zaman ilk kadınlarda hamilelikte değişen hormonal dengelerden veya başlanılan/bırakılan ilaçların etkileri ile ortaya çıkmış olabileceği yüksek olasılıktır.

Durum eğer böyle ise, doğal bir yaklaşımla yararlı şekilde etkileşim kurabileceğimiz iki yol vardır.

Birincisi, adet öncesi sendroma yardımcı otlar ve gıdalar var ve eğer PMS düzenli döngüde açıkça bir çekirdek meseleyse, bu makaledeki bazı önerilerde yardımcı olması muhtemel.

İkincisi, gerektiğinde, tiroid tedavisi yapmaktır. Çoğu insana ya da konvansiyonel uygulayıcılara, dengesiz bir tiroidin, oto bağışıklık durumunda ortaya çıkan daha geniş bir konuyla ilişkili olabileceği ortaya çıkmayacaktır, ancak bu, insanların fark ettiklerinden daha yaygın bir şeydir çünkü yaygın yapılan kan testleri tiroidin gerçekten çok kötü durumda olduğunda ortaya çıkmaktadır. Vitiligonuzun kökenleri gizemli ise, en azından tanısı koyulmamış bir tiroid problemini neden derinlemesine dahil etmemize, bunun nasıl detaylandırıldığına karar vermeniz gerekebilir

Stres ve Gerilim

Bu konunun ana temasına ulaşmak için bazı dürüst ruhsal araştırmalar gerekebilir, ancak, hatırlamanın en iyisi vitiligo, bir süre sonra kişisel yaşamınızda bazı yoğun stres yaşadığınızı fark etmeniz durumunda başlamış olsaydı, stresin bağışıklık sisteminizi düzenleyen şeyin arkasındaki kilit itici güç olabileceği ihtimali üzerinde durmalısınız.

Durum buysa, o halde aşağıda açıklanan gibi araçları kullanabilir ve kullanmalısın, aynı zamanda gerginliği ve kaygıyı insanca mümkün olduğunca azaltmaya odaklanmalısın. Bu kesin hedefe ulaşmak için birkaç pratik yol ayrıntılı olarak açıklanmıştır

Tıbbi mantarlardan olan reishi mantarında (Ganoderma Lucidum), bağışıklık sisteminin hem güçlenmesine hem de aynı zamanda dengesiz bir bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olabilecek şekilde olağanüstü bir şey var ve bu özellik, vitiligo hastası olan bir kişiye çok yardımcı olabilir.

Khellin ve kortizonda otions

Khellin
Vitiligo için bitkisel ilaçları araştırırsanız muhtemelen Amni visnaga bitkisi için öneriler bulacaksınız. Amni visnaga, ultraviyole tedavileri eşzamanlı kullanırken vitiligo tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılan Khellin adlı bir ilacın kaynağıdır.

Eski tıp geleneği, öncelikle zarar verme anlamına gelen 'primum non nocere' kuralı bana hatırlatıyor, dolayısıyla kimsenin vitiligo için Khellin almalarını öneremem çünkü çok fazla şansı yoktur. Karaciğer hasarına neden olabilir - kaçının.

Kortizon
Hidrokortizonlu kremler genellikle vitiligo için önerilir ancak bu stratejinin kullanımını destekleyen gerçekten iyi bir kanıt bulunmamakla birlikte, steroidlerin cilt üzerinde uzun süreli kullanımı onun için zararlı olduğunu gösteren birçok kanıt bulunmaktadır.