Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Prostat Kanserinde Kırmızı Reishi Mantarı
Kırmızı Reishi mantarı (Ganoderman lucidum) gövdesinden elde edilen Ganoderol B; 5-alfa redüktaz inhibitör aktivitesi ve androjen Reseptörüne (AR) bağlanmak suretiyle, androjen ile indüklenen prostat kanseri hücrelerini (LNCaP) büyümesini inhibe etmektedir.Androjen Reseptörünün down-regülasyonu; Ganoderol B'nin anti-androjenik aktivitesindeki en önemli mekanizmayı oluşturmaktadır.(1)

Ganoderma lucidum Prostat kanseri hücre serileri (PC-) üzerinde; NF-kappaB expresyonu ile regüle olmuş ürokinaz plasminojen aktivatör (uPA) ve uPA reseptöründe (uPAR) down regülasyonuna neden olarak, yüksek invazif prostat kanserinde hücre migrasyonunu da süprese etmektedir.(2)

 

Bununla birlikte, Ganoderma lucidumun doz ve zaman bağımlı olarak cyclin B ve Cdc2'nin down-regülasyonu ve P21 expresyonundaki up-regülasyonu ile prostat kanseri (PC-3) hücrelerinin proliferasyonunu inhibe etti gözlendi.Ayrıca hücrelerin proliferayonunu G2/M fazında durduğu ve NF-kappa B ile regule edilen Bcl-xl ve Bcl-2 expresyonundaki düşüş nedeni ile PC-3 hücrelerinin apopitozise indüklendiği gözlendi.Kırmızı Reishi Mantarı kanser hücreleri üzerindeki; birçok farklı mekanizmayla olan etkisi kanser tedavisi ve korunmada potansiyel terapötik kullanım olasılığına sahiptir.(3)

Konuyla İlgili Referanslar;

1.Bioorg Med Chem. 2007 Jul 15;15(14):4966-72. Epub 2007 Apr 25 The anti-androgen effect of ganoderol B isolated from the fruiting body of Ganoderma lucidum Liu J, Shimizu K, Konishi F, Kumamoto S, Kondo R.Department of Forest and Forest Products Science, Faculty of Agriculture, Kyushu University, Fukuoka 812-8581, Japan.

2.J Altern Complement Med. 2003 Aug;9(4):491-7. Biologic activity of spores and dried powder from Ganoderma lucidum for the inhibition of highly invasive human breast and prostate cancer cells.Sliva D, Sedlak M, Slivova V, Valachovicova T, Lloyd FP Jr, Ho NW.Cancer Research Laboratory, Methodist Research Institute, Clarian Health Partners Inc., Indianapolis, IN 46202, USA. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

3.Int J Oncol. 2004 May;24(5):1093-9.Ganoderma lucidum inhibits proliferation and induces apoptosis in human prostate cancer cells PC-3.Jiang J, Slivova V, Valachovicova T, Harvey K, Sliva D.Cancer Research Laboratory, Methodist Research Institute, E504, Indianapolis, IN 46202, USA.

4. Bioorg Med Chem. 2007 Jul 15;15(14):4966-72. Ganoderic acids suppress growth and invasive behavior of breast cancer cells by modulating AP-1 and NF-kappaB signaling.Liu J, Shimizu K, Konishi F, Kumamoto S, Kondo R.Department of Forest and Forest Products Science, Faculty of Agriculture, Kyushu University, Fukuoka 812-8581, Japan.

Ganoderma tsugae, PI3K / Akt Sinyalizasyon Yolunun Modülasyonu ile Doksorubisin Dirençli Akciğer Adenokarsinom H23 / 0.3 Hücrelerinde S Faz Tutuklama ve Apoptozu İndükler

Yang-Hao Yu, 1,2 Han-Peng Kuo, 3 Hui-Hsia Hsieh, 4 Jhy-Wei Li, 5 Wu-Huei Hsu, 2

...

Ganoderma lucidum'un (Kırmızı Reishi Mantarı) Polisakkarid Zengin Özü (M.A. Curtis: Fr.) P. Karst, Streptozotosin ile Oluşturulan Diyabetik Sıçanların Yara İyileşmesini Hızlandırır

Poh-Guat Cheng, 1,2 Chia-Wei Phan, 1,2 Vikineswary Sabaratnam, 1,2 Noorlidah

...

Endokrin Terapili Meme Kanseri Hastalarında Ganoderma lucidum Spore Tozu, Kansere İlişkin Yorgunluğu İyileştiriyor: Bir Pilot Klinik Çalışma

Hong Zhao, Qingyuan Zhang, Ling Zhao, Xu Huang, Jincai Wang ve Xinmei Kang

Harbin Tıp Üniversitesi, Haril

...

Ganoderma lucidum'un Genetik ve Metabolik Intraspecific Biyolojik Çeşitliliği

Anna Pawlik, 1 Grzegorz Janusz, 1 Iwona Dębska, 1 Marek Siwulski, 2 Magdalena Frąc, 3 ve Jerzy Rogalski1

1Biyokimya Bölümü, Maria Curie-Skłodowska Üniversitesi, Akademicka

...

Reishi Mantarlarının Muhteşem Sağlık Faydaları

Muhtemelen goji çilek ve lahanayı diyetinize eklemenin yararları hakkında herşeyi biliyorsunuzdur, ancak reishi mantarının güçlü şifa özelliklerini biliyor musunuz? Değilse, şimdi tanışmanın

...