Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

ispanakIspanağın Faydaları. Ispanak Faydaları Nelerdir? Latince ismi Spinacia oleracea olan ıspanak yaygın olarak tüketilen bir sebzedir. Yapraklarında yüksek oranda demir, iyot, kalsiyum, klorofil, A, C, ve K vitamini yeralır.

Ispanağın içerdiği vitaminlerden faydalanmak için her zaman taze ve çiğ yenmesi gerekir. Pişirildiği ve uzun müddet bekletildiğinde ve yeniden ısıtıldığında içindeki C vitaminini yitirir ve zararlı maddeler meydana gelir.

Salatada yenilen çiğ ıspanak, iyi bir lif kaynağıdır.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

• Betakaroten, C vitamini, CoQ10, alfa lipoik asit ve glutation gibi antioksidanlar içerir.

• Ispanakta diğer yapraklı sebzelere göre daha fazla protein vardır.

• Ispanak gibi folik asit vitamini içeren sebzeler Alzheimer olasılığını azaltır.

• Folik asit hamile kadınların spina bifida denilen çocuğun özürlü doğmasına neden olan sorunu giderici özelliktedir. Hamilede folik asit eksik olursa bebekte santral sinir sistemi sakatlığı görülüyor.

• Ispanaktaki K vitamini kemik gelişimi için önemlidir.

ispanak2• Araştırmalara göre menapoz sonrası yeterli oranda K vitamini ve kalsiyum alan kadınlarda daha az kemik kitle azalması görülmektedir.

• K vitamini eksikliği kemik zayıflığı, kanamaya eğilim, damar kireçlenmesi ve kalp damar hastalıklarının görülme olasılığını artırmaktadır.

• Demir minerali içerir. Ancak ıspanakta demir olmasına karşın yaprakların içerdiği oksalik asit demirin emilimini zorlaştırır.

• Ispanak lütein ve zeoksantin adlı iki karetenoid içerir. Bu iki madde yaşa bağlı maküla dejeneresansı'na; diğer adıyla sarı nokta hastalığına karşı koruyucu etki sağlar. Lütein, zeoksantin ve benzeri antioksidan pigmentlerden zengin beslenen kişilerin hastalığa yakalanma riski azalır.

• Manchester Üniversitesince yapılan bir araştırmada, ıspanak gibi yeşil sebzelerin, makula dejenerasyonunu engellediği saptanmıştır. Lutein ve zeaksantin seviyeleri ölçülerek, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı ile ilişkisi incelenen hastalarda; başta ıspanak ve brokoli gibi sebzelerin etkili olduğu tespit edilmiştir.

• Lutein ve zeaxanthin aynı zamanda kap damar sağlığını koruyucu ve kanser oluşumunu önleyici etkilere sahiptir. Bu iki maddenin mide, bağırsak, yumurtalık ve meme kanserlerine karşı koruyucu olduğu belirtiliyor.

• 2004 yılında Texas Üniversitesi Kanser Merkezi tarafından yapılan bir araştırmada ıspanakta yüksek oranda bulunan ve bir E vitamini türevi olan alfatokoferol'ün mesane kanserine karşı %42 oranında koruyucu olduğu tespit edilmiştir. Ispanakta bulunan diğer E vitamini türevi olan gamatokoferolün ise prostat kanserine karşı koruyucu etkisinin bulunduğu belirtilmiştir.

• Ispanaktaki bir diğer önemli madde olan klorofilin aflatoksine bağlı karaciğer kanseri oluşma riskini azalttığı belirlenmiştir.

• Bir kase ıspanakta 145 mcg K vitamini, 1688 mcg beta-karoten, 3659 mcg lutein ve zeaksantin bulunur.

• Ispanak alırken yapraklarının yayvan ve diri olanı tercih edilmelidir. Çok kaynatılmamalı, az haşlanmalıdır.

Ispanağın Zararları Varmıdır?

Mide ve onikiparmak barsağı ülseri olanlar ıspanağı fazla yememelidir. Eklem iltihabı olanlar, idrar yolunda taş olanlar ve de ürik asit yüksekse yine az tüketilmelidir.

Besin Değerleri : 100 gr için.

ispanak3

Vitamin A: 9420 İ.Ü.

Potasyum : 470 mg .

Tiamin 0,11 mg .

Karbonhidratlar : 3,2 gr .

Riboflavin : 0,20 mg .

Protein: 2,3 gr .

Niasin : 0,6 mg .

Kalori: 20

C vitamini : 59 mg . 

Fosfor : 55 mg .

Kalsiyum: 81 mg

Demir: 3,0 mg .

 

Ganoderma tsugae, PI3K / Akt Sinyalizasyon Yolunun Modülasyonu ile Doksorubisin Dirençli Akciğer Adenokarsinom H23 / 0.3 Hücrelerinde S Faz Tutuklama ve Apoptozu İndükler

Yang-Hao Yu, 1,2 Han-Peng Kuo, 3 Hui-Hsia Hsieh, 4 Jhy-Wei Li, 5 Wu-Huei Hsu, 2

...

Endokrin Terapili Meme Kanseri Hastalarında Ganoderma lucidum Spore Tozu, Kansere İlişkin Yorgunluğu İyileştiriyor: Bir Pilot Klinik Çalışma

Hong Zhao, Qingyuan Zhang, Ling Zhao, Xu Huang, Jincai Wang ve Xinmei Kang

Harbin Tıp Üniversitesi, Haril

...

Ganoderma lucidum'un (Kırmızı Reishi Mantarı) Polisakkarid Zengin Özü (M.A. Curtis: Fr.) P. Karst, Streptozotosin ile Oluşturulan Diyabetik Sıçanların Yara İyileşmesini Hızlandırır

Poh-Guat Cheng, 1,2 Chia-Wei Phan, 1,2 Vikineswary Sabaratnam, 1,2 Noorlidah

...

Ganoderma lucidum'un Genetik ve Metabolik Intraspecific Biyolojik Çeşitliliği

Anna Pawlik, 1 Grzegorz Janusz, 1 Iwona Dębska, 1 Marek Siwulski, 2 Magdalena Frąc, 3 ve Jerzy Rogalski1

1Biyokimya Bölümü, Maria Curie-Skłodowska Üniversitesi, Akademicka

...

Reishi Mantarlarının Muhteşem Sağlık Faydaları

Muhtemelen goji çilek ve lahanayı diyetinize eklemenin yararları hakkında herşeyi biliyorsunuzdur, ancak reishi mantarının güçlü şifa özelliklerini biliyor musunuz? Değilse, şimdi tanışmanın

...

Reishi ürünleri tablet, kapsül veya granüler formda bulunur. İyi bir Reishi ürünü özü veya öz formu olmalıdır

...

Her geçen gün Ganoderma alırsam, buna aşırı bağımlı olurmuyum?

...