Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bamya'nın sağlığa olan faydaları, sindirim sağlığını ve görmeyi iyileştirme, cilt sağlığını iyileştirme, bebek sağlığını koruma, bazı kanserleri önleme ve kemikleri güçlendirme becerisini içerir. Aynı zamanda kardiyovasküler sağlığı iyileştirir, toplam kolesterol düzeylerini düşürür, bağışıklık sistemine yardımcı olur, kan basıncını düşürür ve kalp sağlığını korur.

 

Bamya Nedir?

Bamya, dünyanın pek çok yerinde bayan parmakları olarak bilinen çiçekli bir bitkidir ve tohum kabuğu nedeniyle en çok ödül kazanmıştır. Bu ilginç bitki bilimsel adı Abelmoschus esculentus ve menşei hala belirsizdir. Karşıt araştırma Güney Asya, Batı Afrika ve Etiyopya kökenli olabileceğini söylüyor ancak jüri hala yok.

Bamya Kullanımı

Okra, Karayipler'den Çin'e kadar olan yemeklerde sıklıkla kullanılır ve özellikle çeşitli kullanımları nedeniyle popülaritesi her geçen gün daha da artmaktadır. Bu sebze podu, turşu sebze, çorba, yan yemeklerdeki bir bileşen olarak kullanılabilir ve aynı zamanda ekstrakte edilebilir ve bitkisel yağ olarak kullanılabilen yağı için de kullanılabilir.

Bamya Besin Değerleri

Bamya, bahçedeki en geleneksel sebze olmayabilir, ancak A, B, C, E ve K vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve çinko gibi zengin bir vitamin ve mineral içeriğine sahip olabilir. Bamya ayrıca, yüksek mukus ilâçlı lif içerir. Bamağın sağlık yararlarının çoğu, içinde bulunan mineraller, vitaminler ve organik bileşiklerden kaynaklanmaktadır.

Bamyanın Sağlık Faydaları

Bamağanın çeşitli sağlık yararlarını aşağıda ayrıntılı olarak tartışalım.

Sindirimi Geliştirir

Belki, diyetinize bamya eklenmesinin en iyi yanı, toplam elyaf alım miktarınızda önemli bir artış olmasıdır. Bamarda bulunan müskin elyaf, gıdaları toplama ekleyerek sindirim yolunuza yönlendirmenize yardımcı olabilir. Bu, bağırsak hareketlerinin daha düzenli olduğunu ve şişkinlik, kramp, kabızlık ve fazla gaz gibi gastrointestinal konularda bir azalma olduğu anlamına gelir. Tuhaftır ki, ishali önlemeye de yardımcı olur, çünkü sulanmış dışkılara hacim katar. Ayrıca, lif içeriği, vücuttaki aşırı kolesterolü temizlemeye yardımcı olabilir ve şekerin vücuda emilme hızını kontrol eder.

Vizyonu Geliştiriyor

Bamya çok yüksek bir A vitamini içeriği yanı sıra beta karoten, xanthein ve lutein gibi antioksidan bileşenleri içerir. Antioksidanlar, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olan serbest radikalleri yok eden veya nötralize eden güçlü bileşiklerdir. Serbest radikaller, görme için sorumlu olanlar da dahil olmak üzere vücuttaki hücre bozulmalarından sorumludur. Diyetinizde bamya seviyesi yüksek olduğunda gözlerinizi maküler dejenerasyon ve kataraktlara karşı koruyabilirsiniz.

 

Cilt bakımı

A vitamini antioksidanları aynı zamanda iyileşmeyi hızlandırarak, yaraların ve aknelerin görünümünü azaltarak ve kırışıklıkları ortadan kaldırarak cildin sağlığını koruyabiliyorlar. Antioksidanlar, bu deri hücrelerine zarar verebilecek serbest radikalleri nötralize edebiliyorlar.

Bağışıklığı Arttırıyor

Bamanın çeşitli antioksidan bileşenleri, serbest radikalleri savuşturmak için çok faydalı olmaktadır, ancak yüksek C vitamini içeriği aynı zamanda vücudun bağışıklığının artırıldığı anlamına gelmektedir. Bu vitamin, bağışıklık sistemini zayıflatabilen diğer yabancı patojenler ve vücuttaki materyallerle savaşabilen beyaz kan hücreleri yaratmak için bağışıklık sistemini uyarabilir.

Kan Basıncını Düşürür

Bamya, insan sağlığının vazgeçilmez bir parçası olan potasyum da dahil olmak üzere hem vitaminlerin hem de minerallerin iyi bir kaynağıdır. Potasyum, sodyum dengesi nedeniyle vücutta düzgün sıvı dengesi sağlamak için gereklidir. Dahası, potasyum kan damarlarını ve arterleri rahatlatmaya yardımcı olur, bu nedenle kan basıncını düşürür ve kardiyovasküler sistem üzerindeki gerginliği azaltır. Bu, pıhtılaşma ve aterosklerozun büyük oranda azalması anlamına gelir.

Dikkatli sözler

Bamayı tüketmeyle ilgili endişelenmeniz gereken bir şey, yüksek oksalat seviyeleridir. Oksalatlar mevcut böbrek ve safra taşlarına bağlanır ve büyümelerine neden olur ve ilişkili durumları kötüleştirebilir. Kızartma balığı da gün için kolesterol alımını artırabilir, bu nedenle iyi bir kolesterol dengesini korumak istiyorsanız diğer yollarla pişirme akıllıca olacaktır.

Favori yemeklerinizde bamya tadını çıkarın veya dünyanın dört bir yanından yeni lezzetli yemek seçenekleri bulun!

Ganoderma tsugae, PI3K / Akt Sinyalizasyon Yolunun Modülasyonu ile Doksorubisin Dirençli Akciğer Adenokarsinom H23 / 0.3 Hücrelerinde S Faz Tutuklama ve Apoptozu İndükler

Yang-Hao Yu, 1,2 Han-Peng Kuo, 3 Hui-Hsia Hsieh, 4 Jhy-Wei Li, 5 Wu-Huei Hsu, 2

...

Endokrin Terapili Meme Kanseri Hastalarında Ganoderma lucidum Spore Tozu, Kansere İlişkin Yorgunluğu İyileştiriyor: Bir Pilot Klinik Çalışma

Hong Zhao, Qingyuan Zhang, Ling Zhao, Xu Huang, Jincai Wang ve Xinmei Kang

Harbin Tıp Üniversitesi, Haril

...

Ganoderma lucidum'un (Kırmızı Reishi Mantarı) Polisakkarid Zengin Özü (M.A. Curtis: Fr.) P. Karst, Streptozotosin ile Oluşturulan Diyabetik Sıçanların Yara İyileşmesini Hızlandırır

Poh-Guat Cheng, 1,2 Chia-Wei Phan, 1,2 Vikineswary Sabaratnam, 1,2 Noorlidah

...

Ganoderma lucidum'un Genetik ve Metabolik Intraspecific Biyolojik Çeşitliliği

Anna Pawlik, 1 Grzegorz Janusz, 1 Iwona Dębska, 1 Marek Siwulski, 2 Magdalena Frąc, 3 ve Jerzy Rogalski1

1Biyokimya Bölümü, Maria Curie-Skłodowska Üniversitesi, Akademicka

...

Reishi Mantarlarının Muhteşem Sağlık Faydaları

Muhtemelen goji çilek ve lahanayı diyetinize eklemenin yararları hakkında herşeyi biliyorsunuzdur, ancak reishi mantarının güçlü şifa özelliklerini biliyor musunuz? Değilse, şimdi tanışmanın

...

Reishi ürünleri tablet, kapsül veya granüler formda bulunur. İyi bir Reishi ürünü özü veya öz formu olmalıdır

...

Her geçen gün Ganoderma alırsam, buna aşırı bağımlı olurmuyum?

...