Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

ORAC birimlerinde tarif edilen hindistan cevizinin (amla berries) anti oksidan değeri: 261.500 μ mol TE / 100g dir. 

Baharatlar hariç, Hindistan cevizi dünyanın en yüksek antioksidan gıdasıdır. Tüm meyveleri, sebzeleri, çayları ve diğer gıdaları koz alır. Diğer süper gıdalara kıyasla Hindistan cevizli antioksidan içeriği nedir? Perspektiften bakarsak, Goji meyvelerinden 75 kat daha yüksek, çiğ yaban mersini 50 kat daha yüksek ve acai meyveden 2.5 kat daha yüksek.

Bu açık-yeşil renkli meyveler, subtropik Güney ve Güneydoğu Asya'ya özgü bir ağaç (Phyllanthus emblica) tarafından üretilmektedir. En önemlisi, Hindistan, genellikle Amla ağacı veya Malacca ağacı olarak anılır. Ticari olarak 6,500 feet yüksekliklerde 60 fit yüksekliğe kadar büyüyen yamaçlarda yetiştirilir. ABD ve Avrupa gibi kıtalar arasında Hindistan cevizinin arasında farkın bulunduğunun farkında olmak son derece önemlidir. İkincisi, ORAC puanı 3,332 olan ve genelde tüketilen diğer meyvelere kıyasla daha büyük bir değere sahip olan cevizi (Ribes uva-crispa) adlı tamamen farklı bir türe aittir.

Amla, diüretik olarak Ayurvedik tıpta kullanılır, kabızlık hafifletir, uykusuzluk, kafa derisinin tedavisi ve diğer amaçlar için. Açıkçası, bu yan etkilerin bazıları iyi ve sağlıklı bir insan için (en azından günlük olarak) istenen değildir ve dolayısıyla neden tipik olarak çok küçük miktarlarda tüketildiklerinde (ve yüksek antioksidan içeriği göz önüne alındığında, küçük bir şey olduğu için sorun yok) Uzun bir yol). Ticari olarak, yağları boya ve şampuan dahil saçlar için kullanılır. Gıda endüstrisinde şeker, jöleler, soslar ve tozlar gibi çok çeşitli ürünler için kullanılır. Sözü geçen yan etkiler, tadında acı olduğu gerçeğiyle birlikte, nadiren gıda için tek başlarına kullanılan bir madde olarak kullanılır demektir. Çoğunlukla, tozu toza maruz bırakır ve pek çok kişinin zevksiz bir tat olarak gördüğü şeyi seyreltmek için diğer bileşenlerle harmanlanır.

Hindistan cevizleri Hindistan dışından nerede yetişiyor? Göreceli olarak sağlam bir ağac olmasına rağmen, ne yazık ki dünyanın diğer bölgelerinde az miktarda yetiştirilmektedir. ABD Tarım Bakanlığı bitki sıkışma bölgesi 9B'de yaşayan birçok meraklı, bahçelerinde ağaç yetiştirir ve yapabilir, ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşen herhangi bir ticari ekanın farkında değilizdir. Bununla birlikte, arka bahçelerinde bir amla ağacı kurmayı ve sağlık yararlarını çabucak kazanmayı umut edenler, bir Hint bektaşi üzümü fidanının meyvelerini alana kadar 10 yıla kadar sürebileceğini hayal kırıklığına uğratacaktır.

Umarım, daha fazla tüketicinin olağanüstü ORAC'ının farkına varmasıyla, talep artar. Ama bugün Hindistan cevizlerini nereden alabilirim? ABD'de, taze meyveler mevcut değildir, ancak bitkisel takviyeleri veya organik kurutulmuş amla berry tozunu satın alabilirsiniz.

ORAC Kaynağı

Araştırma Destek, ABD Dışında Hükümet: Carlsen MH, Halvorsen BL, Holte K, et al. Beslenme Dergisi NIH Jan 2010