Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Reishi Mantarı Obezite için bir çare midir?

 

Mantar özütü, bağırsaktaki bakteri kompozisyonunu değiştirebilir!
BBC News, "Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılan bir mantar, hayvanlarda kilo vermeyi azalttı" diyor.
Ganoderma lucidum mantarından (daha yaygın olarak "reishi" olarak anılır) bir ekleme, farelerin sindirim sistemi içindeki bakterileri görünüşte değiştirerek kilo alımının hızını yavaşlattı.
Bu çalışmada, araştırmacılar obezitenin önlenmesinde reishi'nin etkili olup olmadığını görmek istediler. Sekiz hafta boyunca farelere reishi veya plasebo ve normal diyet veya yüksek yağlı bir diyet verdiler. Yüksek yağlı diyetteki tüm fareler çok fazla ağırlık ve vücut yağı aldı, ancak reishi verilenler çok fazla kilo veya vücut yağı almadı. Reishi takviyesinin normal bir diyetle beslenen fareler üzerinde bir etkisi yoktu. Reishi takviyesi, bağırsaktaki "iyi" bakteri sayısını arttırarak ve iltihaplanmayı azaltarak işe yaradı. Bazı çalışmalar, kronik iltihaplanma ve bağırsakta artan sayıda "kötü" bakteri insanda obezite ile bağlantılı olduğunu ileri sürmüştür.
İnsanlarda yapılan randomize kontrollü çalışmaların güvenli ve etkili olup olmadığı araştırılmalıdır.
Olsa bile, obezite ile mücadele etmenin yararlı olacağı olası değildir; Dengeli bir diyet yemeniz ve bol egzersiz yapmanız gerekir. Ne yazık ki, bildiğimiz kadarıyla, sihirli bir şekilde kilo vermenizi sağlayacak tek bir süper yiyecek diye bir şey yoktur.

Hikaye nereden geldi?

Çalışma Chang Gung Üniversitesi'nden ve Tayvan'daki diğer enstitülerden, ABD'de Pasifik Üniversitesi ve Rockefeller Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi. Tayvan Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ve Tayvan'daki Chang Gung Memorial Hastanesi tarafından finanse edildi. Yazarlardan ikisi, Ganoderma lucidum ürünlerini üreten bir şirket olan Chang Gung Biotechnology'de mali menfaate sahipler. Diğer yazarlar çıkar çatışması ilan ettiler. Çalışma, hakemli bilim dergisi Nature Communications'da yayınlandı. BBC ve Mail Online çalışmayı doğru bir şekilde rapor ettiler ve mikrobiyolog Profesör Colin Hill'den uzman yorumu aldılar.

Bu nasıl bir araştırma?

Bu fareler üzerinde yapılan bir laboratuar çalışmasıydı. Araştırmacılar, reishi'nin vücut ağırlığı ve obezite üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını anlamayı amaçladı.
Çin tıbbı binlerce yıldır çeşitli koşulları tedavi etmek için bir dizi farklı mantar kullandı. Bunlardan birine reishi ya da Ganoderma lucidum denir ve sağlık ve ömrü artırdığı düşünülmektedir. Bazı araştırmalar bağışıklık sistemine faydalı olduğunu ileri sürdüğü için olası bir kanser tedavisi olarak da test edilmiştir. Bununla birlikte, yakın tarihli bir Cochrane sistematik derlemesinde, bu bölgede geniş ve yüksek kaliteli rastgele kontrollü çalışmaların olmamasının altı çizildiğinden, kansere karşı etki belirsizliğini koruyor.
Cochrane'in Ganoderma lucidum incelemesinde, tip 2 diyabetlilerde kan basıncı veya kolestrol gibi kardiyovasküler risk faktörlerini iyileştirmek için benzer sağlam bir çalışma eksikliği bulundu.
Bazı araştırmalar obezitenin kronik iltihaplanma ile bağlantılı olduğunu ve Ganoderma lucidum'un bağışıklık sisteminde bir iyileşme ile bağlantılı olduğunu ileri sürdü, bu nedenle araştırmacılar Ganoderma lucidum'un farelerde obezite üzerinde bir etkisinin olup olmadığını değerlendirmek istiyorlardı.
Bu tür bir hayvan araştırması, belirli bir tedavinin umut verici olup olmadığını ve biyolojik etkilerini araştırıp araştırmadığını belirlemede yararlıdır çünkü diyetleri ve yaşam koşulları sıkı bir şekilde kontrol edilen ve doğrudan karşılaştırılmalarına izin veren birkaç farklı grup olabilir. Bir tedavi bu aşamada umut verici görünüyorsa ve güvenli görünüyorsa, genellikle primatlardaki denemelere geçilir; bu, bir tedavinin insanlarda daha fazla çalışıp çalışmayacağını gösterir; çünkü bunlar farelerden daha fazla bize benzemektedir. Eğer tedavinin hayvan çalışmalarında yeterince güvenli ve etkin olduğu görülürse, insan klinik denemeleri takip eder.

 

Araştırma ne dahil oldu?

Araştırmacılar fareleri altı gruba ayırdılar ve sekiz hafta boyunca yüksek yağlı bir diyet veya normal bir "chow" diyeti beslediler. Her grup ya suda ya da sadece suda (kontrol olarak) farklı miktarlarda Ganoderma lucidum ekstresi ekine sahipti. Sonra ağırlıkları, vücut yağları ve insülin direnci karşılaştırıldı.
Her farenin yediği yiyecek miktarı, gıdalardan çıkarılan enerjiyi ölçerek, gıdalardan çıkarılan enerji miktarı ölçülmüştür.
Son olarak, araştırmacılar, etkilerin bağırsaktaki bakterilerle ilişkili olabileceğini düşündükçe, etkiler bu yolla geçilebileceği takdirde ("yatay olarak bulaştırılmış") Ganoderma lucidum takviyeli farelerin dışkılarından etkilenmeyecek eklere ihtiyaç duymadan dışkıyı naklettiler.

Temel sonuçlar neydi?

Ganoderma lucidum takviyesi, yüksek yağlı bir diyetle beslenen farelerde kilo alımı ve yağ birikim miktarını azalttı. En fazla kilo artışı, kontrol verilen farelerde (yaklaşık 18g) ve en yüksek dozda Ganoderma lucidum (yaklaşık 12g) verilen farelerde en az kilo artışı olarak görüldü. Bu, her gruba aynı miktarda yiyecek yiyip aynı miktarda enerji (dışkıda bırakılan enerjiyi ölçerek) çıkarmaya rağmen.
Ganoderma lucidum takviyesinin, normal bir diyetle beslenen fareler üzerinde herhangi bir etkisi yoktu; her iki grup da yaklaşık 4 gr kazanıyordu.
Yüksek yağlı bir diyetle beslenen farelerde iltihap işaretleri arttı, ancak bu Ganoderma lucidum tarafından azaltıldı.
Ganoderma lucidum ayrıca yüksek yağlı bir diyetle beslenen farelerde insülin direncini azalttı.
Ganoderma lucidum, yüksek yağlı diyetle beslenen farelerde bağırsak bakterilerinde bir dengesizliği tersine çevirerek "iyi" bakteri sayısını artırdı. Bu etki ayrıca, Ganoderma lucidum ile beslenen farelerin dışkılarının, takviye verilmeyen farelere aktarılmasıyla elde edildi. Bu, etkinin bağırsak bakterilerine bağlı olabileceği ihtimalini destekledi.

Araştırmacılar sonuçları nasıl yorumladılar?

Araştırmacılar, yüksek yağlı diyetle beslenen farelerde, Ganoderma lucidum su özütünün obeziteyi ve iltihaplanmayı azalttığı sonucuna vardı. Bunun, bu bağırsak bakterilerini (dışkı örnekleri yoluyla) diğer farelere naklettikleri zaman etkilerin çoğaltılmasıyla kanıtlandığı gibi, bağırsak bakterilerindeki değişikliklerden kaynaklanabileceğini söylediler.

Sonuç

 

Yüksek yağlı bir diyet yapan farelerde Ganoderma lucidum'un bu çalışması, bunun kilo ve yağ artışını azaltmasına, iltihaplanmayı azaltmasına ve bağırsaktaki "iyi" bağırsak bakterilerinin seviyelerini geliştirmesine yardımcı olabileceğini buldu. Ayrıca insülin direnci riskini azalttığı ortaya çıktı. Ganoderma lucidum'un normal bir diyetle beslenen fareler için belirgin bir etkisi olduğu görülmedi.
Bu çalışmanın sonuçları, ekstrakt için olası bir kullanımı önermektedir ancak insanlardaki randomize kontrollü çalışmalara, kilo vermeyi önleme güvenliği ve etkinliği belirlenmesi gereklidir. Aynı şey, Ganoderma lucidum'un halihazırda geliştirdiği düşünülen diğer koşullar için de geçerlidir.
Her iki durumda da, yüksek folik bir diyet yemenin, bu farelerde artmış kilo verme ve vücut yağının nedeni olduğu açıktır. Mantar özütünün insanlarda kilo alımını önlemeye yardımcı olduğu bulunsa bile, yağda çok yüksek bir diyet önlemek için sağlıklı olması muhtemeldir. Bol miktarda meyve ve sebze içeren dengeli bir diyet yemek ve kabiliyetinize göre düzenli egzersiz yaparak obezite ile mücadele etmenin en iyi yoludur.
Bir şeyin "doğal" olması güvenli olduğu anlamına gelmez. Takviyeler kanın inceltilmesine neden olabilir, bu da yüksek tansiyonu olan kişiler için çok tehlikeli olabilir. Ayrıca bazı ilaçlarla ters yönde etkileşimde bulunduğu bilinmektedir.
Her zaman bitkisel ya da bitki esaslı takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın.
#obezite #obez #reishimantarı #kırmızıreishimantarı #ganodermalucidum#ganoderma #kiloverme #kiloalma #gıdatakviyesi #bağırsakbakterileri