Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Artık yaş ortalaması ülkemizde 80'lere doğru yükselmeye başladı. Yaş 35 yolun yarısı iken yaş 40 yolun yarısı demeye başladık. 40'ı geçtikten sonra insan yavaş yavaş nereye gideceğinin farkına varmaya başlıyor. Fiziksel ve ruhsal anlamda değişimler yaşamaya başlıyoruz, bu değişimler kimimize iyi geliyor kimimize kötü. Yediğimiz yiyecekler, içtiğimiz içecekler, teknolojik gelişmeler, çevresel etkiler bizi hem olumlu ama daha çok da olumsuz etkileyen unsurlar. C8 diye bilinen insanoğlunun keşfetmiş olduğu bir kimyasal yıllarca petrol sektöründen tutun tekstil sektörüne kadar çeşitli alanlarda kullanıldı ve sonuç doğanın yok edemediği kutup ayılarından tutun da yeryüzündeki tüm canlıların sağlığını tehdit eden bir unsur olarak karşımıza çıktı. 2015 yılında yasaklandı ancak halen kullanılmakta ve hava ve su yolu vasıtasıyla tüm dünyaya yayılmakta. Bunun gibi tarımsal ilaçlar, kimyasal maddeler çevremizin ve bizim sağlığımızı tehdit eder hale geldi. Sadece bunlar olsa yine iyi yediğimiz yiyecekler de bu durumdan etkilendi. Dolayısıyla yediğimiz yiyeceklerden dahi zarar görmeye başladık. Bunun yanında bu kadar karamsar olmamıza da gerek yok.  Aşağıda sevindirici haberler var. Ganoderma Lucidum (Kırmızı reishi mantarı) adı ile anılan bir bitki koskoca ormanlarda bir kaç yerde bulunabilirken günümüzde seri üretimine geçilerek insanlığın hizmetine sunulmuştur. Bu bitkinin ne işe yaradığı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız ganoderma lucidum sayfamızı inceleyebilir ganomakale menüsünden bu bitki ile alakali her çeşit bilgiye ulaşabilirsiniz.

İnsan Testi

Bu amacı gerçekleştirmek için kapsamlı bir araştırma ve geliştirme çalışması başlatılmıştır. Aşağıda verilen insan testlerinin ayrıntıları verilmiştir. 

Testlerde, 20 ila 77 yaş arasında 40 sağlıklı birey (19 kadın ve 21 erkek) hastaneye getirildi. Her biri 20 gruba ayrılmış ve daha sonra çift kör çapraz testlere tabi tutulmuştur.

İlk grup özel bir Ganoderma formülüyle reçete edildi. İkinci gruptaki denekler de aynı formülasyonla reçete edildiğine inanmak için yapılmıştır. Aslında bir plasebo etkisi verildi.

6 ay sonra bu iki grup arasında reçeteler değiştirildi. Araştırma hekimleri, ilk grupta (Ganoderma formülasyonu ile), 3 aylık tüketimden sonra zihinsel öznel belirtilerin ve fiziksel canlılığın iyileştiğini keşfetti.

Bunların arasında yaşlılar, daha genç olanlardan ziyade zihinsel ve fiziksel iyileşme belirtileri elde ettiler. Daha uyanık ve canlanmışlardı.

Özel Ganoderma formülasyonu ile reçetelenmemiş olanların durumunda zihinsel iyileşme belirtileri gözlenmemiştir. Bunun yerine, eskiden olduğu gibi yorgunluğa karşı savunmasız kaldılar.

Testler ayrıca, özel Ganoderma formülasyonu ile reçete edilen grup arasında kan plazmasının genel antioksidan kabiliyetinde belirgin bir artış olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, çoklu enzimatik (SOD, G6PD, GSHPx, GSHRd, vb.) Kırmızı kan hücrelerinin işlevlerinde belirgin bir artış vardı.

Bu, Ganoderma'nın yukarıdaki iki işlevsel iyileştirme içerisindeki katkılarından canlılık kazandıracağına işaret eden ilk bilimsel kanıttır. 

Hayvan Testi

İnsan testleri dışında Senescence Hızlandırılmış Fareler üzerinde hayvan modu testleri de yapıldı. Bu farelerin ortalama ömrü 10 ay idi. Bu farelere yaşlanmalarını hızlandırmak için ön muamele edildi.

Yaşları orta yaşa geldiğinde (6 aylıkken) yaşlanma belirtileri göstermeye başlarlar. Farelerin ortadan kalktıktan sonra, post-mortem, beynin lezyonlarını ortaya çıkarmıştır; bu durum, insanlarda bunama başlangıcına benzemektedir.

Ardından, bir başka Senescence Accelerated fare grubuna, iki aylık özel Ganoderma formülasyonunun% 0.5 ekstresiyle beslendi ve bunlar insanlar açısından 14 yıla eşdeğerdi.

Orta yaş (6 aylık) yaşlarına ulaştıklarında, daha sonraki etkin kaçırma testi sonucunda, hafıza güçleri ve öğrenme fakülteleri, kontrol grubundakilerden daha iyi hale geldi.

Bunu insanlara uygulayarak, orta yaşa geldiğinizde 14 yıl boyunca Ganoderma tüketimine başlıyorsanız, bunu yapmayanlara kıyasla daha iyi bellek gücü ve öğrenme kabiliyetine sahip olursunuz. 

Böylelikle, beyin hücrelerinin canlandırılması ve beynin hücresel dejenerasyon hızının engellenmesi, yaşlanmayı geciktirmede çok önemlidir. Artık, Ganoderma tüketiminin sizi daha genç yaşa getirebileceği açıktır.

Bu mucizevi bitki, vücudun çeşitli organlarına artırılmış antioksidan gücü ile kan akışını teşvik eder. Bu, normal fizyolojik işlevleri sürdürebilmelerini sağlar, böylece normal insanlar kadar hızlı yaşlanmazsınız.

Senescence Hızlandırılmış Fareler üzerinde yapılan başka bir hayvan modu testinde, bir grup fareye, 6 aylıkken özel Ganoderma formülasyonunun % 0.5 ekstresiyle beslendi. Bu, onların doğal olarak ölümüne kadar devam etti.

Sonuçlar, kontrol grubundaki kişilerin aksine, bazı vakalarda, ortalama 2 ay ve hatta 5 aya kadar hayatta kalma oranlarının arttığını gösterdi. 2 ay ömrünün beşte birine eşittir.

Buna ek olarak, Ganoderma ekstraktı ile beslendikleri miktar arttıkça hayatta kaldıkça ömürleri de o kadar uzundu. Yine, bunu insanlara uygulayarak, doğal olarak Ganoderma tüketimine orta yaşından sonuna kadar başlayalım.

Modern insan için ortalama ömrün 70 yıl olduğunu varsayarak, ömrünüzün bir beşte bir veya daha fazla (14 yıl veya daha uzun süre) yaşayabilirsiniz.

Ortalama ömrü 80 yıl ise, ömrünüzü beşte bir (ekstra 16 yıl daha) uzatabilirsiniz. Başka bir deyişle, Ganoderma ile insanlık, 100 yıllık olgunlaşmamış bir yaşa ve hatta 120 yıl ve daha da ötesine kadar yaşamak şansına sahip olabilecektir.