Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

ORAC birimlerinde tanımlanan ejder kanının antioksidan değeri, croton lechleri ​​(sangre de grado): 2,897,110 μ mol TE / 100g'dir. 

Hayır, bu efsanevi bir yaratıktan gelmez. Ejderha kanı, gövdesi kesilmiş veya yaralandığında Croton lechleri ​​ağacından sızan yoğun kırmızı bir ağaç özü için verilen addır. Güney Amerika'nın kuzeybatı kesiminde yetişir, başta Columbia, Ekvador, Peru ve Bolivya'dır. Doğru koşullar altında ayda 35cm'e kadar şaşırtıcı derecede hızlı bir hızda yetişir ve 60 feet'lik olgun bir yüksekliğe ulaşır.

Perulu İspanyol olan Sangre de Grado olarak bilinen ejder kanının, yüz yirmi yıldır deri yaraları, diyare ve diğer rahatsızlıklar için bitkisel ilaç olarak kullanıldığı bildirildi.

ORAC değerini ele alınca bunun bir süper gıda olduğunu varsayabilirsiniz ve aslında pek çok kişi onu bir besin takviyesi olarak kullanıyor. Bir mutajen olmasının bir yan etkisi olup olmayacağı konusunda çelişkili araştırmaların varlığı söz konusudur.

2003 yılındaki bir araştırma, laboratuardaki Salmonella typhimurium suşları T98 ve T100'e karşı test edildiğinde hiçbir mutajenik aktivite bulunmadığını bulmuştur (1).

Bununla birlikte, 2004 yılında bir yıl sonra, başka bir araştırma, iki Salmonella typhimurium suşuna karşı test edildiğinde mutajenik aktivite gösterdi; TA98 ve TA1535. Saccharomyces cerevisiae'nin (XV185-14c) bir suşu aynı şeyi gösterdi (2).

Bu konuyla ilgili bir başka yayın çıktığında, 2013'e kadar değil, neredeyse on yıl sürdü. Bunun bir mutajen olarak görülmek yerine "muhtemel bir mutajen koruyucu gıda maddesi" olduğunu tezat oluşturdular (3). Bu doğru olursa, bu iyi bir şey olur. Üç çalışma yeterli değildir, bunun altına girmek için çok daha fazla araştırma yapılmalıdır. Belki de hemen hemen aynı ORAC değerine sahip olan astaksantin ile yapışmak daha iyi bir fikir olurdu.

 

 

 

 

 

ORAC Kaynağı

Araştırma Destek, ABD Dışında Hükümet: Carlsen MH, Halvorsen BL, Holte K, et al. Beslenme Dergisi NIH Jan 2010