Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

 TURNA TAKIMI

Network Marketing kesinlikle bir ekip yani takım(team) işidir. Takım olmazsa network marketing sisteminde başarılı olmak çok zordur. Her şirketin bir kazanç planı vardır ve bu kazanç planı karışık algoritmalar içermektedir. Şirketlerin büyük çoğunluğu bu karışık algoritmalar ile yeni katılan müşterileri tedirgin etmek istemezler. Müşteriler işi yapmaya karar verdikten sonra detaylı kazanç planını öğrenmeye başlarlar. Bu detaylı kazanç planı öylesine bilinmesi gereken bir plandır ki ekipleriyle birlikte aynı ciroyu yapan aynı şirketteki iki farklı kişinin kazanç oranları tamamen farklı olabilmektedir. Şirketle bu algoritmayı ayarlerken haklı ve adaletli bir kazanç planı ortaya çıkarmaya gayret ederler. Genelde bir kişinin yoğun çalışması ile sponsoru konumundaki kişinin hiç çalışmadan diğerinin sırtından geçinmesine müsade edilmemektedir. Şirketler bütün herkesi çalışmaya teşvik edecek bir kazanç planı ortaya koymak zorundadır. Tabiki organizasyona ilk katılan kişiler ilk olmalarının faydaları ve ekiplerinin büyüklüğü itibarı ile çok kazanacaklardır. Ancak alt bayilerden çok çalışanlar zaman içerisinde kendi sponsorlarını ve hatta sponsorlarının sponsorlarını dahi geçebilme imkanına sahip olabilirler tabiki kazanç planını çok iyi bilebilirlerse. Burada lider dediğimiz arkadaşın ahlak düzeyi ve etik değerleri çok büyük önem arz etmektedir. Bazı lider dediğimiz arkadaşlar şirkette geçirmiş olduğu yıllar içerisindeki kazandığı bilgi ve tecrübeleri sadece kendi çıkarları doğrultusunda paylaşmak ister. Bu tarz liderler kısa sürede başarısına başarı katabilir ancak uzun vadede kalıcı olamazlar. Network marketing uzun soluklu bir iştir ve kişinin kendini ahlak dahil her konuda yetiştirmesini gerektirir. Kendi ekibinizi yönetmek oldukça zor bir iştir ve gerçekten liderlik gerektirir. Network marketing tarzı işlerde lider olmak gerçekten zordur.

Network Marketing tarzı işlerde aynı şirketin içerisinde birden fazla takım bulunabilmektedir. Hatta farklı görüşlerden dolayı takım içinde takımların bile oluştuğunu gözlemleyebilmekteyiz. Ekip üyeleri kendilerini takımın ideolojisine yakın hissetiklerinde çok daha başarılı olabilmektedir. Bazı takım isimleri ve ideolojisi ekibe güç verebilirken bazı takım isimleri anlamsız olabilmektedir. Ben de bu bakımdan takımdaki herkesi ortak paydada buluşturabilecek bir takım ismi bulmaya çalıştım ve araştırma yaparken karşılaştığım bir hikaye beni derinden etkiledi. Bir kuş turu olan bu isim aynı zamanda network marketing ilkelerine benzer özellikler taşıması bu ismin bir Network Marketing takımı için olabilecek en iyi isim olduğunu düşündürdü. Şimdi izninizle www.mailce.com sitesinden alıntı yaparak bu ismin hikayesinden bahsetmek istiyorum.

Japonya’ya atom bombası atıldığında 2 yaşında olan bir kız, 12 yaşına geldiğinde maruz kaldığı radyasyon nedeniyle kansere yakalanmış ve hastaneye yatırılmış.

Ama durumu ümitsizmiş.

Hastanedeki tüm doktorlar, küçük kızın ölümü için gün sayarken, küçük Japon kızı hayat doluymuş.

Koridorlarda koşuyor, oynuyor ve diğer hastalara yardım ediyormuş.

Hastaların arasında en sevdiği kişi ise 80 yaşlarında, kendisi gibi kanser olan yaşlı bir kadınmış.

Küçük Japon kızı, ölüm döşeğindeki bu yaşlı kadını hiç yalnız bırakmamış. Kadın ölmeden hemen önce “Benim için çok geç ama, bizim inanışımıza göre; eğer bir kişi kağıttan 1000 tane turna kuşu yaparsa, her istediği kabul oluyor. Ben yapamadım, sen yap ve kurtul”demiş ve son nefesini vermiş.

Küçük Japon kızı çok üzülmüş ama hayatta kalma arzusuyla geleneksel Japon sanatı olan origamiyle kağıtan turna kuşları yapmaya başlamış. Neşe içinde çalıştığından ilk başlarda çok hızlı yapıyormuş. 1000 tane turna kuşu yapması işten bile değilmiş.

Ama sağlığı da hızla bozuluyormuş. Bu hazin öykü önce yerel, sonra da uluslararası basında yer almış. Dünyanın dört bir yanından insanlar kıza, binlerce turna kuşu göndermeye başlamış.

Ama küçük Japon kızı, haberler basında çıktığında elini kıpırdatamaz hale gelmiş. Hayattaki son saatlerini 644. kuşu yaparak geçirmiş. Kuşu bitirmiş, gözleri kapanırken hemşireler ve hastabakıcılar, postadan çıkan yüzlerce origami kuşuyla odasına girmişler. Ama küçük Japon kızı yüzünde bir tebessüm yatağında cansız yatıyormuş. Postacılar aylarca kağıttan turna kuşu taşımışlar hastaneye. Sayısı milyonlara ulaşan turna kuşları Japonya’da bir müzede sergileniyor…

Bu hikaye Japonya’da 1943-1955 yılları arasında yaşayan Sadako Sasaki’nin hikayesidir. Arkadaşları, eksik kalan 356 turnayı katlayıp onunla birlikte gömerler.

 

Turna kuşu, o zamandan beri barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesidir.

Küçük kızın hayatı “Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu” adıyla 1977 yılında Eleanor Coerr tarafından kaleme alınmıştır.

 

Ayrıca Hiroşima ve ABD’de anısına heykel ve anıt bulunmaktadır.

 

  

 

Bu hikayenin kanserle mücadele eden küçük bir kız çocuğu ve dünyanın dört bir tarafından birbirini ve küçük kızı hiç tanımayan insanların bir umut olarak kendilerinin de çorbada bir tuzu bulunsun diye kağıttan turna kuşu yaparak göndermeleri ve bu gönderilerin aylarca sürüp milyonlara ulaşması insanoğlunun içindeki sevgi gücünün ortaya konması açısından beni çok derinden etkiledi. Kırmızı reishi mantarının bilimsel çevrelerce ve araştırmalarla da ispatlı kansere karşı savaşan en önemli bitkisel madde olması bu anlamda takım ruhunu yansıtabilecek en güzel isim olabileceğini bana düşündürdü.

Ayrıca turna kuşunun özelliklerine baktığımızda,

Anadolu'nun bazı mecralarında, turnalar için çok yaygın bir inanış bulunmaktadır. Saflığın, bereketin, mutluluğun, refahın müjdeleyicisi olarak sayıldı gibi temizliğin, vefanın, sadakatin, saflığın, sabrın, özgürlüğün ve de onurun simgesi olarak görülmektedir. Tüm bunlara baktığımızda network marketing takım bireylerinde olması gereken özelliklerin bu kuşta toplanmış olduğunu görebilmekteyiz.

Turnalar, o estetik görünüşleri ve endamları ile baş tacı edilen kuşlar arasında ilk sırada yer alırlar. Bu özellikleri ile Amerikan yerlilerinin totemlerinde, Rus şarkılarının hemen, hemen her kıtalarında, yerli dans kültürün de ve yunan mitlerinde karşımıza sık, sık çıkarlar.

Ayriten Turnalar, Bektaşilik ve Alevilik kültürün de önemli yere sahiptir. Alevilikte güvercin ve turnaların kutsal olduğuna inanılır. Bu kuşlar, Alevilerin simgesi olan özel folklor danslarında uyguladıkları figürler arasında önemli bir yer alır. Özellikle de Hz. Ali’yi temsil ettiğine inanılır ve turnaların normal bir kuş olmadığı yeğlenir.

Çin kültüründe turnalar; belirtilen bir hikâyeye göre yaralı bir turnayı iyi eden genç adamın evine alımlı ve güzel bir bayan gelir. Bu adam ile kadın yaşamlarını mutluluk ve bolluk içerisinde sürdürürler. Kadın adamın maddi durumunu güçlendirmesi için ona elişlerinden sanatlar işler. Durum bu haldeyken adam gücüne, güç katar ve zengin olur.

 

Kadın çok çalışmasından dolayı, zaman geçtikçe zayıflamaya ve halden düşmeye başlar. Kadını gizlilik içerisinde uzaktan seyreden adam onun bir turna olduğunun ve elişi yaparken kullandığı muhteşem tüyleri kanatlarından aldığına şahit olur. Kadın, adamın onu seyrettiğini fark edince turna olur ve gökyüzünde süzülür. Bu nedenden dolayı Çinliler için Turna kuşu vefayı ve iyiliği sembolize etmektedir.

Japon kültüründe uzun ömür, mutluluk, güzellik, şans ve bereketin simgesi olarak sayılıyor.

Turna, göçmen kuşlar arasında yer alır. Fiziksel görünüşü leyleğe benzer, ancak turnaların gagası leyleklere göre çok daha küçüktür.

Turnalar, 25-30 yıl arası yaşarlar. Leyleğe göre daha küçüktürler. Uzunlukları 140 santimetreye kadar ulaşabilir. Perdeli ayak parmakları vardır. Yaşadıkları yere göre, tüylerinin renkleri farklılık gösterir.  Beyaz renkli turnaların yanında kahverengi olanları da bulunur.

Her kuluçka döneminde iki adet yumurta çıkaran turnaların erkeği ve dişisi dönüşümlü olarak kuluçkaya yatar.

 

Turnalar sürüler halinde bulunurlar. Sonbaharda Kuzey Afrika’ya göç ederler. Göçerken, seyirlik ve gösterişli bir uçuş sergilerler.  “V” şeklinde uçarlar. Yolculukları boyunca lider turna kuşu sırayla ekip arkadaşları ile yer değiştirir. Çünkü V şeklindeki uçuşta Lider turna büyük bir efor sarfederek öncülük yapmaktadır. Diğer turna kuşları lider turna kuşunun kanat hareketleri ile yapmış olduğu hava akımlarından faydalanarak az enerji harcayarak uçuşuna devam eder. Lider turna yorulduğu zaman liderliği arkadaşına devreder. Böylece yolculuk boyunca takımdaki herkes liderlik yapmış olur. Takımdaki kuşların ortak amacı aynıdır, hedefe varabilmek için bu uzun ve yorucu yolu mümkün olan en az eforla katedebilirler. Böyle olmasaydı varacakları yere asla ulaşamayacaklardı. Takım olmanın bilincini de en güzel bu  kuş türü açıklamaktadır. Network Marketing de uzun soluklu ve yorucu bir yolculuğa sahiptir. Takımdaki herkesin ortak hedefi aynı olup bu uzun yolculuğu başarı ile geçirebilmek için takımdaki bireylerin liderliklerine ihtiyaç vardır. Egosu yüksek tek bir liderle yola çıktığınız vakit lider yorulduğu zaman takım denize düşer.

İşte bu sebeplerden dolayıdır ki ben bu iş için olabilecek en güzel takım isminin Turna Takımı olduğunu düşünüyorum. Tek kişi olarak başladığım bu yolculuğa liderlik yapacak yeni takım arkadaşları arıyorum. Şirketin ideolojisini ve bu takımın ideolojisini benimsemiş herkes bu takımın bireyi olabilir,benimle aynı görüşler içerisindeyseniz hemen iletişime geçebilirsiniz.