Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

ORAC birimlerinde tanımlanan camu camu tozunun antioksidan değeri: 52,000 μ mol TE / 100g dir.

Amazon'un yerlileri camu camu meyvesini nesiller boyu yiyorlardı. Çilekleri, Brezilya, Kolombiya, Peru ve Venezuela'nın yağmur ormanlarında bir çalı üzerinde büyür. Tarihsel olarak suyun yanında (ve hatta sığ suda) bulunduğu için, nehir kıyısında kürek çekip, çiçek açan kırmızı ve sarı meyveler ile çalılar isteyen kano insanlar tarafından hasat edildi. Son on yılda popülerliği arttıkça, doğal yaşam alanının dışında yetiştirilmeye başlandı.

Hiç şüphesiz, belki de C vitamini açısından en üstteki gıda olduğundan (ağırlık itibariyle% 7,5'inin doğal C vitamini) süper gıda statüsüne yükselmesinin başlıca nedeni budur. Belki de yaklaşan tek şey 2. sıradaki meyve, acerola kirazı (ağırlıkça% 4.5'e kadar). Ardından en yüksek doğal C vitamini içeriğine sahip olan gıdalar karşılaştırıldığında soluktur: guava için ağırlıkça% 0.22, biberde ağırlıkça% 0.18 ve kale için% 0.12 (sırasıyla 3, 4 ve 5 yer alır).

C içeriği kadar etkileyici olduğu için, camu camu'nun sağlık yararlarından sadece bir tanesidir ve bu da ünlü olmuştur. C vitamini, bu meyvenin toplam antioksidan gücünün yalnızca küçük bir bölümünü temsil eder. Antosiyaninler, flavonoller ve elagik asit gibi diğer güçlü antioksidanlar da camu camu tozunu etkileyici bir ORAC değeri verir. Diğer besleyici faydalar saygın miktarda serin, lösin ve valin amino asitlerini içerir. B1, B3 vitaminleri ve beta-karoten (vücudunuzdaki bir karotenoid A vitaminine dönüştürür). Demir, kalsiyum, potasyum ve fosfor içeren mineraller. Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisinde 2015 yılında yayınlanan bir araştırma, camu camu'nun, kronik enflamasyona neden olan koşullar için faydalı doğal bir katkı maddesi olabileceğini ve anti-inflamatuar özellikleri gösterdiğini ileri sürdü (1).

Nereden alabilirim? Camu camu çilek özütü veya toz olarak en yaygın şeklidir. Yerel Whole Foods'tan veya herhangi bir doğal bakkaldan alınabilir. Çoğu kişi organik camu camu tozu toplu halde satın alır; çünkü çoğu zaman tuğla ve harç stoklarının ücretlendirdiği şeyden önemli ölçüde daha ucuzdur. Artı, pek çok mağaza, bir sağlık ek maddesi olarak (bir şişe vitamin gibi) kategorize ettiğinden, California'da olduğu gibi satış vergisi alınabilir.

Çileklerin boyutu çapı yaklaşık 0,33 ila 1,25 inç arasında değişir ancak bu ürünlerin yerli toprakları dışında satın alınmayacaktır. Niye ya? Meyvelerin yüksek asiditesi nedeniyle son derece acıdır, bu da taze meyve olarak kullanılmasına iyi bir fikir vermez. Hiç şüphesiz Güney Amerika'dan taze camu camu ithal etmek ekonomik açıdan mümkün olmayacaktır, en azından günümüzdeki mevcut talebe göre hala mümkün değildir, çünkü halen hala Kuzey Amerika'da ya da Kuzey Amerika'da daha geniş bir biçimde adapte edilmemiş niş bir gıdadır. dünya.

ORAC Kaynağı

Araştırma Destek, ABD Dışında Gov't: Amazon Origins, LLC için Brunswick Laboratuvarları Test Raporu Basın Bülteni Mart 2011