Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

ORAC birimlerinde tarif edilen kurutulmuş baobab meyve tozunun antioksidan değeri: 140,000 μ mol TE / 100g'dir. 

National Geographic tarafından "vitamin ağacı" olarak tarif edildi, ancak baobab ağacını nasıl telaffuz edeceksiniz? Batı Afrika'da iki heceden telaffuz edilir; bau-bab. Güney Afrika'da üç hece ile telaffuz edilir; bay-o-bab. ABD'de tipik olarak iki hece formu kullanılarak telaffuz edilir.

Afrika'da bir gıda kaynağı ve bitkisel ilaç olarak yaygın olarak kullanılmasına rağmen, dünyanın geri kalan kısmı son on yıl öncesine kadar hiç de dikkat etmeye başlamadı. Baobab tozu ve meyvesinin (rafine edilmiş yağı hariç) Avrupa Birliği ve 2009'da gıda ve içeceklerde FDA tarafından onaylandığı bilinmektedir ancak 2008 yılına kadar onaylanmamıştır.

Peki baobab tozu nedir ve onu süper yiyecek yapan şey nedir? Reçel beslenme ile doludur. Çok yüksek bir antioksidan içeriği veya ORAC değeri vardır. B vitamini, portakal olarak 6x vitamin C, süt olarak 2x kalsiyum, demir, fosfor, potasyum ve magnezyum içeren mineraller bol ve polifenol açısından zengindir.

Çok eğlenceli isimlerden geçiyor; "maymun ekmeği ağacı", "tersine ağaç", "tarter ağacı kremi" ve hepimiz en sevdiğim ... "ölü fare ağacı". Bu türü ne isterseniz (Adansonia Digitata), Sahara'nın Afrika'sının güzel savannahlarında yaygın olarak bulunan ikonik bir ağaçtır. Boyları 16 ila 82 metre arasında büyürler ve en etkileyici şey ise bu ağacın yaşam süresidir, bunlar 1.500 yıla kadar yaşayabilirler!

Her baobab meyve boyutu 6 ila 8 inç uzunluğundadır. Organik baobab tozu en çok satılan şeklidir. Boabab yağı da mevcuttur, ancak bu sadece saç, kafa derisi ve nemlendirici kuru cilt (yağ yemeyin) ile ilgili sağlık faydaları için satılmaktadır.

En iyi kısım? Acai meyve oranından% 40 daha yüksek ORAC değeri olan bir süper yiyecekden yararlanırsınız. Buna ek olarak, meyveyi hasat eden kişilere fayda sağlayabilirsin! 2001 yılında kurulan ve kâr amacı gütmeyen PhytoTrade Africa, sürdürülebilir doğal ürün üretimini teşvik ederek yoksulluğun hafifletilmesi için çalışıyor. İnsanların meyveyi hasat edebilecekleri ve PhytoTrade'ye satabilecekleri bir sisteme sahipler. PhytoTrade bunu daha sonra küresel olarak baobab meyve tozu ve yağ üretmek için kullanıyor. Baobab'ı alırken, üreticisine PhytoTrade'den toz / yağ satın alıp almadıklarını kontrol edin.

Dikkatli olun, baobab tozunun yan etkileri vardır. FDA'nın onayladığı şey, tozların içecekler için% 10 konsantrasyonda ve katı gıdalar için% 15'e kadar kullanılmasıydı. Neden bu kadar düşük bir miktar? Eh, son derece yüksek miktarda çözünür elyaf içerir:% 50 elyaftır! Bu, meyvenin 10 gramı = 5 gram lif (3'ü çözünür formdur) olduğu anlamına gelir. Bunu, perspektif olarak koymak için, müshil psylliumun tek bir dozu da 3 gram çözünebilir elyaf içerir. Bunun tehlikeli bir yan etki olması pek muhtemel olmamasına rağmen, meyveyi tüketirken dikkat edilmesi gereken bir şeydir.