Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Asitler ve Bazlar

Bir asit, sudaki hidrojen iyonlarının (H+) konsantrasyonunu arttıran bir maddedir. Bir Baz, hidrojen iyonlarının konsantrasyonunu azaltan bir maddedir, bir başka deyişle, hidroksit iyonlarının ( OH-) konsantrasyonunun arttırılmasıdır.

Bir solüsyonun asitliği yada alkalinite ( bazlık ) derecesi, hidrojen iyonlarının konsantrasyonunun negatif logaritması olan, p H olarak bilinen bir değer teriminde ölçülmektedir.

pH = 1/log[H+] = -log[H+]

pH Nedir

Asidik uçtaki 0 değerinden başlayıp, baz ucundaki 14 değerine kadar uzanan , pH cetveline göre bir solüsyonun p H değeri 7 ise o solüsyon nötr dür. pH 7 noktasında ; su, H+ ve OH- iyonlarının eşit konsantrasyonlarını bünyesinde barındırmaktadır.

7 den düşük p H değerine sahip maddeler, daha yüksek bir seviyede H+ iyonlarının konsantrasyonlarını bünyelerinde barındırdıklarından, asidiktirler. 7 den yüksek p H değerine sahip maddeler, H+ iyonlarından daha yüksek bir seviyede OH- iyonlarının konsantrasyonlarını bünyelerinde barındırdıklarından, alkalidirler ( bazik).

ph_scale

pH cetveli bir logaritmik cetvel olup, pH birimindeki bir değişiklik, hidrojen iyonlarının konsantrasyonunda oluşan on kat fazla değişiklik anlamına gelmektedir.

pH dengesinin önemi Canlı varlıklar, pH değerine karşı aşırı derecede hassasiyet göstermek olup, solüsyonların nötre yakın olması durumunda fonksiyonlarını ( sindirim sisteminin belirli bir parçası gibi,istisnai durumlarla birlikte ) en iyi şekilde yerine getirirler. En küçük canlı varlıklar ( hücre çekirdeği hariç ) 6.8 civarında bir pH değerine sahiptir.

Vücuttaki hücreleri çevreleyen kan plazması ve diğer sıvılar 7.2 den 7.3 e kadar olan bir pH değerine sahiptirler. Bu sıvıların dengelenmesine çok sayıda özel mekanizma yardımcı olmakta ve böylelikle hücreler pH değerindeki büyük dalgalanmalara maruz kalmamaktadırlar.

pH değerini dengelemek üzere hizmet veren mekanizmalara tampon ( buffer ) adı verilmektedir. Tamponlar, iyonları bağlama ve konsantrasyonları yükselmeye başladığında onları solüsyondan atma kapasitesine sahip bulunmaktadırlar. Buna karşılık olarak tamponlar, konsantrasyonları düşmeye başladığında iyonları serbest bırakabilmektedirler. Tamponlar bu sayede, pH değerindeki dalgalanmaları en düşük seviyeye indirmeye yardımcı olurlar. Hem üst seviyedeki iyonların serbest bırakılması hem de kullanılması gibi, birçok biyokimyasal reaksiyon canlı organizmalarda normal olarak meydana geldiğinden, bu çok önemli bir işlev olarak karşımızda durmaktadır.

Ganoderma tsugae, PI3K / Akt Sinyalizasyon Yolunun Modülasyonu ile Doksorubisin Dirençli Akciğer Adenokarsinom H23 / 0.3 Hücrelerinde S Faz Tutuklama ve Apoptozu İndükler

Yang-Hao Yu, 1,2 Han-Peng Kuo, 3 Hui-Hsia Hsieh, 4 Jhy-Wei Li, 5 Wu-Huei Hsu, 2

...

Endokrin Terapili Meme Kanseri Hastalarında Ganoderma lucidum Spore Tozu, Kansere İlişkin Yorgunluğu İyileştiriyor: Bir Pilot Klinik Çalışma

Hong Zhao, Qingyuan Zhang, Ling Zhao, Xu Huang, Jincai Wang ve Xinmei Kang

Harbin Tıp Üniversitesi, Haril

...

Ganoderma lucidum'un (Kırmızı Reishi Mantarı) Polisakkarid Zengin Özü (M.A. Curtis: Fr.) P. Karst, Streptozotosin ile Oluşturulan Diyabetik Sıçanların Yara İyileşmesini Hızlandırır

Poh-Guat Cheng, 1,2 Chia-Wei Phan, 1,2 Vikineswary Sabaratnam, 1,2 Noorlidah

...

Ganoderma lucidum'un Genetik ve Metabolik Intraspecific Biyolojik Çeşitliliği

Anna Pawlik, 1 Grzegorz Janusz, 1 Iwona Dębska, 1 Marek Siwulski, 2 Magdalena Frąc, 3 ve Jerzy Rogalski1

1Biyokimya Bölümü, Maria Curie-Skłodowska Üniversitesi, Akademicka

...

Reishi Mantarlarının Muhteşem Sağlık Faydaları

Muhtemelen goji çilek ve lahanayı diyetinize eklemenin yararları hakkında herşeyi biliyorsunuzdur, ancak reishi mantarının güçlü şifa özelliklerini biliyor musunuz? Değilse, şimdi tanışmanın

...

Reishi ürünleri tablet, kapsül veya granüler formda bulunur. İyi bir Reishi ürünü özü veya öz formu olmalıdır

...

Her geçen gün Ganoderma alırsam, buna aşırı bağımlı olurmuyum?

...