Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Asitler ve Bazlar

Bir asit, sudaki hidrojen iyonlarının (H+) konsantrasyonunu arttıran bir maddedir. Bir Baz, hidrojen iyonlarının konsantrasyonunu azaltan bir maddedir, bir başka deyişle, hidroksit iyonlarının ( OH-) konsantrasyonunun arttırılmasıdır.

Bir solüsyonun asitliği yada alkalinite ( bazlık ) derecesi, hidrojen iyonlarının konsantrasyonunun negatif logaritması olan, p H olarak bilinen bir değer teriminde ölçülmektedir.

pH = 1/log[H+] = -log[H+]

pH Nedir

Asidik uçtaki 0 değerinden başlayıp, baz ucundaki 14 değerine kadar uzanan , pH cetveline göre bir solüsyonun p H değeri 7 ise o solüsyon nötr dür. pH 7 noktasında ; su, H+ ve OH- iyonlarının eşit konsantrasyonlarını bünyesinde barındırmaktadır.

7 den düşük p H değerine sahip maddeler, daha yüksek bir seviyede H+ iyonlarının konsantrasyonlarını bünyelerinde barındırdıklarından, asidiktirler. 7 den yüksek p H değerine sahip maddeler, H+ iyonlarından daha yüksek bir seviyede OH- iyonlarının konsantrasyonlarını bünyelerinde barındırdıklarından, alkalidirler ( bazik).

ph_scale

pH cetveli bir logaritmik cetvel olup, pH birimindeki bir değişiklik, hidrojen iyonlarının konsantrasyonunda oluşan on kat fazla değişiklik anlamına gelmektedir.

pH dengesinin önemi Canlı varlıklar, pH değerine karşı aşırı derecede hassasiyet göstermek olup, solüsyonların nötre yakın olması durumunda fonksiyonlarını ( sindirim sisteminin belirli bir parçası gibi,istisnai durumlarla birlikte ) en iyi şekilde yerine getirirler. En küçük canlı varlıklar ( hücre çekirdeği hariç ) 6.8 civarında bir pH değerine sahiptir.

Vücuttaki hücreleri çevreleyen kan plazması ve diğer sıvılar 7.2 den 7.3 e kadar olan bir pH değerine sahiptirler. Bu sıvıların dengelenmesine çok sayıda özel mekanizma yardımcı olmakta ve böylelikle hücreler pH değerindeki büyük dalgalanmalara maruz kalmamaktadırlar.

pH değerini dengelemek üzere hizmet veren mekanizmalara tampon ( buffer ) adı verilmektedir. Tamponlar, iyonları bağlama ve konsantrasyonları yükselmeye başladığında onları solüsyondan atma kapasitesine sahip bulunmaktadırlar. Buna karşılık olarak tamponlar, konsantrasyonları düşmeye başladığında iyonları serbest bırakabilmektedirler. Tamponlar bu sayede, pH değerindeki dalgalanmaları en düşük seviyeye indirmeye yardımcı olurlar. Hem üst seviyedeki iyonların serbest bırakılması hem de kullanılması gibi, birçok biyokimyasal reaksiyon canlı organizmalarda normal olarak meydana geldiğinden, bu çok önemli bir işlev olarak karşımızda durmaktadır.

Muhtemelen goji çilek ve lahanayı diyetinize eklemenin yararları hakkında herşeyi biliyorsunuzdur, ancak reishi mantarının güçlü şifa özelliklerini biliyor musunuz? Değilse, şimdi tanışmanın zamanı geldi, çünkü reishi mantarı şimdilerde en

...

Dejeneratif hastalıklara ve koşullara karşı koruyucu önlemler sunan diğer doğal takviyelerde olduğu gibi, kırmızı reishi mantarı ürünleri normal diyet / vitamin programınızın bir parçası olarak en çabuk etkilidir.

Zavallı

...

Araştırma, Reishi'nin sağlık artırıcı özelliklerinin, bitki tamamen olgunlaştığında en güçlü olduğunu, kırmızı Reishi bitkilerinin doğal yaşam ortamında bulunan dengesiz çevre koşulları nedeniyle vahşi doğada bulunmanın neredeyse imkânsız

...

Sağlık eklerinde kırmızı Reishi mantarlarının meyve cisimciliğini kullanmanın etkinliği, birçok şirket Reishi mantarının sağlık ürünlerinde kullanılmak üzere diğer yönlerini kullanmaya hevesli davrandılar.

Son zamanlarda,

...

Sağlıklı bir yaşam tarzını aktif olarak sürdürmezsek, bedenlerimiz bozulur ve giderek azalan bu sağlık durumuna kademeli olarak alışırız. Kazandığımız kilo kaybedilebilir ve önemli bir sorun ortaya çıkıncaya kadar doğal güzellikteki gerilemeyi fark etmeyebiliriz.

...

Japan Reishi Association, endüstri liderleri ve devlet kurumları tarafından desteklenen uluslararası kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Tüketicileri Japonya Reishi sağlıklı gıda ürünleri ve üreticileri hakkında bilgilendirerek Reishi endüstrisinde dünya

...

Akciğer

Kırmızı Reishi Mantarı astım, kronik bronşit ve yaygın alerjenlerden muzdarip olanlar için bazı yararlar sağlamıştır. Enflamasyonun mediatörlerini bloke ederek, astım semptomları hafifletilebilir ve bağışıklık

...