Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

antioksidan_alkali_suHepimiz zaman zaman SERBEST RADİKALLER ve ANTİOKSİDAN kelimelerini duyarız. Peki bu kelimelerin ne anlama geldiğini gerçekten biliyor muyuz...?

Serbest radikaller, vücudumuzda oksidasyon (yükseltgeme) etkisi göstererek yaşlanmaya ve hücre bozulmalarına neden olan kararsız, stabil olmayan Oksijen atomları barındırırlar. Serbest radikaller; sağlıksız ve kirli sular, gazlı içecekler, kirli hava, bozulmuş ve genetiği ile oynanmış işlenmiş yiyecekler nedeniyle vücudumuzda oluşur ve artar. Stres, üzüntü ve depresyon da bu duruma olumsuz anlamda katkı sağlar.

Serbest radikaller sürekli olarak elektron ihtiyacı duyar. Şayet vücudumuzda yeteri kadar antioksidan madde yok ise, serbest radikaller elektron ihtiyaçlarını hücrelerimizden elektron alarak karşılar. Bu durum yaşlanmanın ve hücre bozulmalarının (kanser) nedenlerinden birisidir. Antioksidanlar vücudumuzdaki serbest radikalleri nötralize ederler.

Serbest radikallerin (stabil olmayan oksijen atomlarının) neden olduğu oksidasyon, yaşlanma ve hücre bozulması gibi etkiler aşağıdaki resimde olduğu gibi bir elma üzerinde çok rahatlıkla gözlemlenebilir. Havadaki kararsız ve stabil olmayan Oksijen atomları elmanın dış yüzeyi ile temas ederek elma hücrelerinden sürekli elektron alır (elmayı oksitler). Oksitlenen elma bir süre sonra kahve renge dönmeye, bozulmaya, üzerinde çizgi şeklinde kırışıklıklar oluşmaya ve zamanla çürümeye başlar.

Diğer benzer bir etki de, açıkta bırakılan bir metal parçasının havadaki Oksijen atomlarının metalden sürekli elektron alması sonucu metalin zamanla paslanmasıdır.elma_oksidasyon 

Havada olduğu gibi suda da kararsız, stabil olmayan Oksijen atomları bulunur. İçildiğinde sudaki oksijen atomları elektron ihtiyacını hücrelerimizden elektron alarak giderir (hücrelerimizi oksitler). Bu su oksitleyici yani oksidandır. Seramik kürecikler suya negatif iyon yayarak sudaki oksijen atomlarının elektron ihtiyacını karşılamasını sağlar. Su bu sayede antioksidan hale gelir, yani hücrelerimizi oksitlemez.

Her iki etki de (elmanın çürümesi ve metalin paslanması) oksitlenmedir ve aynı oksitlenme sudaki serbest Oksijen atomları vasıtasıyla hücrelerimizde de meydana gelir.

Antioksidan Alkali Su içildikten sonra alkaliteyi yükselterek vücudumuzun çeşitli hastalıklar meydana getiren zararlı bileşenlerle ve serbest radikallerle savaşması için gerekli olan antioksidan madde üretmesine katkı sağlar.

Vücudumuz serbest radikallerle sürekli savaş halindedir. Yeteri kadar antioksidan madde barındırmayan asidik vücutlar, hastalıklara kolayca yakalanacak ve yaşlanma süreci hızlanacaktır