Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

kisnisKişniş nedir ve kişniş nerelerde kullanılır?
Latince adı Coriandrum sativum olan kişniş maydanozgiller familyasındandır. Kökeni güneybatı Asya ve Afrikadır. Kuzey Amerikada Çin maydanozu manasına gelen Chinese parsley olarak tanınır.

Akdeniz ülkeleri, Ortadoğu, Güney Asya, Latin Amerika, Afrika ve Çin mutfağında önemli yer tutar.

Kuru tohumları ve taze yaprakları kişnişin en fazla kullanılan yerleridir. Taze olarak tüketilse de daha çok kurutulmuş hali tercih edilir. Tohumu andıran meyveleri çiğnendiği zaman limonumsu ekşilikte bir tad verir.

Meyvelerinin kurutulması veya öğütülmesiyle baharatı elde edilir.

Kişnişteki uçucu yağ oranı %0.2 ve %1.5 arasında değişkenlik gösterir. Uçucu yağın yaklaşık olarak %60 nı D-Linalool maddesi oluşturur.

Taze yaprakları salatalarda kullanılır.

Kişniş Faydaları Nelerdir ?

Mideyi uyarıcı özelliği vardır.

İştahsızlık için kullanılabilir.

Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi bulunur.

Mide ve karın ağrılarına iyi gelir.

Sinirleri yatıştırıcı etkisi kişnişin yararları arasındadır.

kisnis1Kişniş ağız kokusunu giderir. Ağız kokusuna karşı Bir çay kaşığı kurutulmuş kişniş iyice çiğnenerek yutulur.

Amerikada yapılan bir araştırmaya göre taze kişniş, dişlerdeki zehirli dolgu maddesi civanın neden olduğu zararı önleyici etkidedir.

Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu kişniş meyvesinin (Coriandri
fructus
) hazımsızlık için kullanımına onay vermiştir.

Kişniş tohumlarını toz halde saklamak yerine geresinim duydukça toz hale getirip kullanmak daha doğru olur. Aksi takdirde aromasını kaybeder. Tanecikleri saklarken hava almayacak biçimde ve de güneşten ve ısıdan uzak olacak şekilde muhafaza etmek gerekir.

Kişniş çayı: Hafifçe ezilmiş bir-iki tatlı kaşığı kişniş tohumu 300-400 ml kaynar suya konularak 5 dakika demlenir ve süzülerek içilir.

Fazla oranda yenilmemelidir.

Mide asidi çok olanların yememesi gerekir

 

İşte bu eski tıbbi metnin Ganoderma Lucidum'daki çevirileri. En çok bahsedilen sağlık yararlarının daha sonra bu bitki üzerindeki tıbbi araştırmalar tarafından kanıtlandığını bulmak inanılmaz. 

Ganoderma, 4 TCM ilkesiyle sağlığınızı nasıl geliştirir?

Geleneksel Çin Tıbbı veya TCM, hastalıkları iyileştirmek için doğal şifalı bitkileri nasıl kullanıyor? Arkasındaki iyileştirme

...

Bazı kanser hastalarının neden hayatta kaldıklarını merak ettiniz mi, bazıları hayatlarını kaybetti. Radyo ve kemoterapi tek başına neden çok riskli? Ganoderma Lucidum bitkisi, yüksek şifa şansı için konvansiyonel kanser tedavisini nasıl destekliyor? 

...

Ganoderma'da Triterpenler

 Bitkisel maddeler olarak da bilinen Triterpenler, Ganoderma'ya acı tadını veren aktif bileşenlerdir. Bu maddeler aynı zamanda Curcubitaceae familyası için salatalık, balkabak, koloni, kemik iliği ve yumrularnd acılığa neden

...

Ganoderma bitkisi ile ne zaman iyileşeceksin? 

Ganodermayı ne kadar süre ile almalısınız? Ne zaman iyileşme

...

Acil durumlardan kurtulmak için Ganoderma kullanılabilir mi? 
 

Çoğu zaman, cevap büyük bir HAYIR! Ganoderma bitkisi tıbbi

...