Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

KIRMIZI REİSHİ MANTARININ ANTİOKSİDAN ÖZELLİKLERİ


Oksidatif stres insanlarda Ateroskleroz, Parkinson hastalığı, Alzheimer gibi birçok hastalığa neden olmaktadır. Oksidatif stres aynı zamanda da yaşlanmada da önemli bir yere sahiptir. Antioksidanlar serbest radikallerin oluşmasını engelleyen, oluşanları ortadan kaldıran ve verdikleri zararı önleyen maddelerdir. Antioksidan enzim düzeylerinde ki azalma ve/veya DNA onarım mekanizmalarında eksiklik olması, ROM ve Oksidatif DNA hasarının artmasına yol açmaktadır.
Antioksidan enzim düzeyleri yaşlılıkla birlikte azalmaktadır. Başka bir deyişle vücutta antioksidanların azalması sonucu yaşlanma meydana gelir. Bundan dolayı, yaşlanmayla beraber vücutta Oksidatif stres düzeyleri artarken kanser, kalp damar hastalıkları ve beyin felci olgularında artış görülmektedir. Son yıllarda insanların maruz kaldıkları hava kirlilikleri, hazır gıdalardaki koruyucu katkı maddeleri, denizlerin kirlenmesi sonucu balıklar sonucu alınan kimyasallar, pestisitler, ağır metaller, sigara vb zararlı maddeler nedeniyle de Oksidatif stres artmaktadır.


İnsanlar arasında antioksidan enzim seviyeleri açısından ciddi farklılıklar bulunmaktadır. DNA yapısındaki Nükleotid farklılıklardan kaynaklanan bu değişimlere Polimorfizm denilmektedir. Antioksidan enzimler kimi insanda çok aktif oldukları halde kimilerinde ise düşük seviyededirler. Bundan dolayı birinin maruz kaldığı çevresel kirlilik, Oksidatif stres, kanserojen, madde gibi etkenler o kişide herhangi bir hastalığa yol açmazken, bir başkasında kanser, kalp hastalığı, inme gibi ölümcül hastalıklara neden olabilmektedir. Şu anda rutin çalışan laboratuarlarda antioksidan enzim seviyelerine ve DNS farklılıklarına bakılmamaktadır. Bu yüzden hiç birimiz vücudumuzda bu enzimlerin bulunduğunu, DNA’mızda antioksidan enzim seviyelerini düşürecek bir mutasyon olup olmadığını bilmiyoruz. Vücudumuzda neler olup olmadığını bilmediğimize göre hastalıklardan korunmak için yapılacak en akıllıca iş antioksidan alımımızı arttırmak olmalıdır. Diyabet hastalarında da Oksidatif stres artmakta, bu da böbrek, kalp ve karaciğer gibi organlarda hasara yol açmaktadır.


Efsane mantar Kırmızı Reishi mantarı karaciğer ve böbreklerin Oksidatif hasarını önlemektedir.
Kırmızı Reishi mantarın hücresel DNA’yı Oksidatif hasara karşı koruyan biyolojik aktif bileşikler içerdiği bildirilmiştir. Kırmızı Reishi mantarın özütünün ultraviyole ışınları ve radikali sonucu DNA’ da oluşan kırıklara karşı koruma sağladığı bulunmuştur.
Ayrıca Journal of Ethnopharmacology dergisinde yayınlanan bir çalışmada Kırmızı Reishi mantarın suda çözünen özünün Oksidatif DNA hasarı sırasında ortaya çıkan 8O HdG konsantrasyonunu düşürdüğü gösterilmiştir.
Lee ve Ark Tarafından yapılan bir araştırmada Kırmızı Reishi mantarın strese karşı koruyucu etkisi olduğu ortaya konmuştur.
Kırmızı Reishi mantarın antioksidan özelliği sayesinde Makrofajlardaki Süperoksit Anyonu oluşumunu engellediği bundan dolayısı ile Ateroskleroza karşı Terapatik bir ajan olarak kullanabileceği ortaya konmuştur.
Vücudun oksijen kullanımını düzenleyen Kırmızı Reishi mantarın kalp krizini ve spazmı önlemektedir.