Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Meyveler insanlara sunulan en değerli gıdalardan birisidir. Sağlık açısından kuru meyveler de son derece önemlidir. Buna göre kuru meyveler vücudumuzu öncellikle serbest radikaller karşı koruyorlar. Besinlerinantioksidan içeriklerini incelemek için yapılan ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) analizine göre kuru meyvelerin antioksidan potansiyeli çok yüksektir. Kuru meyveler, yaş meyvenin içerdikleri % 80- 95 oranındaki suyun % 10- 20 oranlarına düşürülmesi ile elde edilirler. Bu 'kurutma' işlemi sonrası, C vitamini dışında bütün mineraller korunmaktadır.

kuru_armut2Kuru Armut (Armut Kurusu)→ Antioksidan ORAC Değeri: 9496

 Kan yapıcı: Armut vitamin bakımından çok zengin olduğu için kan yapar,armut şurubu yapılıp bebelere içirilir.
- Kan temizleyici: Armut kürü (günde 1 öğün armut yeme) kan temizleme açısından iyi bir yöntemdir.
- Yüksek tansiyonu düşürücü: Armut kürü yapmak tansiyonu düşürür.
- Böbrek çalışmasını düzenleyici: Armut yemek böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar,kış için dilimlenen armutlar kurutulup kompostu yapılarak yenir.
- Salgı bezlerini çalıştırır: Armut yemek vücuttaki bütün salgı bezlerini çalıştırır
- İdrar söktürücü: Armut kompostusu içmek ve armut yemek idrar söktürür.
- İfarazatları artırıcı: Armut kürü kandaki fazla asit ve tuzları ve zararlı fazlalıkları dışarı atar.Bu özelliği ile armut kürüne devam edilirse
egzama, kaşıntı rahatsızlıklar giderilir
- Susuzluğu Kesici: Armut berdi gıdalardan olduğu için, susuzluğu keser.Susadıkça armut yiyin.
- Hamile besini: Armut güçlü bir besin olduğu ve hamilelerin mide bulantısını geçirdiği için hamilelere tavsiye edilir,bebeğe de faydalıdır.
- Sinir teskin edici: Armut yemek sinirleri yatıştırır.
- Bağırsak kurtları: Armut çekirdekleri ezilip suda kaynatılır.Sabah aç karnına 1′er su bardağı içilir. 2 saat yemek yenmez.
- Şeker hastaları: Armutta %15 şeker olduğu için şeker hastaları günde 200-300 gr. Armut yiyebilir.
– Armut Hazmı biraz  zordur. Midesi zayıf olanlara dokunur. Telafisi: Kavak yaprağını kaynatarak  balla tadlandırarak içerler. Diyalize düşmemek için armut yemeye devam edilir.  Kış için armut kurutunuz özellikle hamileler ve böbreği zayıf olanların ideal  gıdasıdır. İçindekiler:Şeker, Glikozidler, Vitaminler, Organik asitler, Tanen

kuru_elmaKuru Elma (Elma Kurusu)→ Antioksidan ORAC Değeri: 6681

Kuru elma ve yararları (Elma kurusu): Besin değeri dışında nefes darlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Lifli olduğu için bağırsakları temizler. Karaciğerinden şikâyet edenler, romatizmalılar ve hatta şeker hastaları bile faydalanabilirler. Elma yatıştırıcı, uyku vericidir ve baş ağrılarına iyi gelir. Kabuğuyla küçük parçalara böldüğünüz elmaları kaynatarak içine isterseniz limon, portakal, tarçın koyarak çay olarak tüketebilirsiz.

kuruerikKuru Erik (ErikKurusu)→ Antioksidan ORAC Değeri: 6552

Kuru erik: Bol miktarda B1, B2, B3, B6, A, C ve E vitamini içerir. Kanser ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkisi en yüksek olan meyve kuru eriktir. İçerdiği zengin potasyum ve magnezyum mineralleri nedeniyle, tansiyon, karaciğer, kalp, böbrek ve romatizma hastaları ile tuzsuz diyet yapanlara önerilir. Mürdüm eriğinin bağırsakları çalıştırıcı etkisi bilinmektedir. Güçlü antioksidanları ile kalp hastalıklarına yakalanma ve kriz riskini azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

yaban-mersini_kurusuKuru Yaban Mersini (Yaban Mersini Kurusu)→ Antioksidan ORAC Değeri: 4822

Kuru Yaban mersini (Yaban Mersini Kurusu): Yaban mersininin kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktif hale getirmektedir. Kan şekerini düşürüp bağırsak metabolizmasını düzenlemektedir. Kalp krizi riskini azalttığı, göz yorgunluğunu giderdiği, şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engellediği bildirilmektedir. Yapılan araştırmalarda 100gr yaban mersinin 14gr karbonhidrat, 0,6gr protein, 0,3gr yağ, 13mg C vitamini, 100 IU A vitamini ve 58 kalori içerdiği belirlenmiştir. Sodyum içermeyen, mineral ve vitaminlerce zengin olduğu belirlenen yaban mersininin insan sağlığı açısından çok yararlı olduğu yapılan araştırmalarca ortaya konulmuştur.

kuru_seftali2Kuru Şeftali (Şeftali Kurusu)→ Antioksidan ORAC Değeri: 4222

Kuru şeftali (Şeftali kurusu): B ve C vitaminleri ile potasyum açısından zengin bir meyvedir. Ayrıca A vitamini ile kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir ve fosfor minerallerini de barındırır. Ete yapışık olanı et şeftalisi, çekirdeği kolay ayrılanı yarma şeftali olarak bilinir. Nektarin olan tüysüz bir çeşidi de bulunmaktadır. Şeftali seçerken yumuşak, küçük veya orta boylu olanı ve de tek renk olanı tercih edilmelidir. Şeftalinin altındaki kremsi altın renk meyvenin tazeliğini gösterir.
 

kuru_uzumKuru Üzüm (Üzüm Kurusu)→ Antioksidan ORAC Değeri: 4188

Kuru Üzüm: Karbonhidrat içeriği dolayısıyla iyi bir enerji kaynağıdır. Kuru üzüm A, B1, B2, C vitaminlerini ve çok çeşitli mineraller (demir, çinko, potasyum, magnezyum, fosfor) içerdiğinden dolayı iyi bir besin, faydalı bir ilaçtır. Özelikle bedensel gelişimde etkilidir. Kuru üzümün idrar arttırıcı, müshil etkilerinden dolayı sindirim problemi yaşayan bireylerde kullanımı oldukça yararlıdır. Ayrıca ülkemizde özellikle kadınlarda görülen kansızlık sorununa karşı koruyucu bir besindir. Kuru üzümün içindeki demir vücutta kolayca emilebilmektedir ve günlük demir ihtiyacının yaklaşık % 35’ i karşılanabilmektedir. Ayrıca böbrek ve karaciğer hastalıklarında da yararlı olduğunu gösteren araştırmalar mevcuttur. İçeriğindeki B vitaminlerinden dolayı unutkanlığa da iyi gelmektedir.

kuru_incirKuru İncir (İncir Kurusu)→ Antioksidan ORAC Değeri: 3383

Kuru incir: İncir, içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir. 100 gr. kuru incir yenilirse vücudun günlük gereksinimlerinden kalsiyumun %17'si, demir ve magnezyumun %30'u, fosforun %20'si, B1 vitamininin %5'i ve B2 vitamininin %4'ü karşılanmış olur. İncir, içerdiği yüksek orandaki liflerle kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar. Sindirimi kolaylaştırır ve vücudumuzu bakterilere karşı koruyucu etkisi vardır. Yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla kemik ve dişler üzerinde koruyucu etkileri vardır: incirin içerdiği kalsiyum, diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir.

kuru_kayisiKuru Kayısı (Kayısı Kurusu)→ Antioksidan ORAC Değeri: 3234

Kuru kayısı (Kayısı kurusu): Besleyici ve potasyum açısından çok zengindir. Sindirim sorunlarına iyi gelir. Beyinin düzenli çalışmasını sağlar, stresi azaltır ve kansızlığı önler. Özelikle kükürt içermeyen sadece güneş ışığında kurutulmuş olan “gün kurusu” kayısılar kansızlık için birebirdir. İçerdiği A vitamini cilt bozukluklarını önler. Büyümeye yardımcıdır, görme fonksiyonlarını güçlendirir, bağışıklık sistemini korur. Potasyum başta kalp kasları tüm kasların ve sinirlerin iyi çalışmasını sağlar. Lifli besinlerin kan şekerinin dengeli yükselmesini sağladıkları, zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttıkları için kanserden korunmada faydalı oldukları saptanmıştır. Dolayısıyla lifli bir besin olan kayısı günlük beslenmemizde mutlaka yer alması gereken önemli bir besindir.